Czytaj więcej"/> Drukuj
Nicolas_Sarkozy -
Nicolas Paul Stéphane Sarközy de Nagy-Bocsa (ur. 28 stycznia 1955, w Paryżu, Francja), znany jako Nicolas Sarkozy (), polityk francuski.
Jest przewodniczącym Union pour un Mouvement Populaire (Unia na rzecz Ruchu Ludowego), konserwatywenj partii politycznej oraz ministrem spraw wewnętrznych w rządzie Dominiquea de Villepin. Wcześniej był deputowanym do francuskiego Zgromadzenia Narodowego. Sprawował również funkcję ministra ekonomii, finansów i przemysłu oraz ministra spraw wewnętrznych. Prawdopodobnie, będzie kandydatem na prezydenta w wyborach prezydenckich we Francji, które odbędą się w 2007 roku. Jego pozycja na francuskiej scenie politycznej jest silna. Sam Sarkozy jest postacią wpływową i popularną wśród społeczeństwa. Nazywany jest trzecią osobą w państwie.

Wykształcenie

Sarkozy ukończył prywatną katolicką szkołę średnią Cours Saint-Louis de Monceau w Paryżu. Jest absolwentem prawa na Université Paris X Nanterre oraz nauk politycznych w Institut d'Études Politiques de Paris (bardziej znane jako Sciences Po). Po zdaniu egzaminu państwowego, został prawnikiem specjalizującym się we francuskim prawie biznesowym.

Kariera polityczna

Karierę polityczną rozpoczął w wieku 22 lat, kiedy to został członkiem rady miejskiej miasta Neuilly-sur-Seine. W 1988 został deputowanym Zjednoczenia Narodowego. Od 1993 do 1995, sprawował funkcję ministra budżetu w rządzie, którym kierował Édouard Balladur.
Po wygranych przez Jacquesa Chiraca wyborów prezydenckich w 1995 roku, Sarkozy stracił stanowisko ministerialne i znalazł się na marginesie władzy politycznej. W 2002 po reelekcji prezydenta Chiraca w wyborach prezydenckich (
Po reorganizacji rządu, 31 marca 2004, Sarkozy został przesunięty na stanowisko ministra ekonomii, finansów oraz przemysłu. Po dymisji Alaina Juppé z kierowania partią Union pour un Mouvement Populaire, Sarkozy zajął jego miejsce, obejmując stanowisko przewodniczącego 29 listopada 2004 roku. 13 marca 2005 roku, ponownie został wybrany na członka Zjednoczenia Narodowego (zgodnie z konstytucją Francji, zrezygnował z mandatu deputowanego kiedy został ministrem w 2002). 31 maja 2005 roku po dymisji rządu premiera Raffarina, Sarkozy został ministrem spraw wewnętrznych w nowym rządzie premiera Dominiquea de Villepin.

Linki zewnętrzne

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-28 22:36:44