Czytaj więcej"/> Drukuj
Neron -
Neron (urodzony 15 grudnia 37 - zmarł 9 czerwca 68 roku) (Lucius Domitius Ahenobarbus a po adopcji przez Klaudiusza Tiberius Claudius Nero Caesar Drusus Germanicus), syn Gnejusza Domicjusza Ahenobarbusa i Agrypiny Młodszej - późniejszej żony cesarza Klaudiusza.
Wychowanek Seneki Młodszego. Cesarz rzymski od 54 roku, gdy jego matka otruła swojego męża i przejęła władzę. Oficjalna tytulatura cesarska : Nero Claudius Caesar Augustus Germanicus. Neron odsunął później matkę od wpływów, a w końcu zlecił jej zamordowanie (w 59 roku).
W 62 roku Neron poślubił Poppeę, która poprzednio była żoną Rufriusa Crispinusa, a następnie Othona - przyjaciela Nerona. Poppea była kochanką Nerona już od 58. Zmarła w 66 roku, według Swetoniusza w wyniku kopnięcia przez małżonka, gdy była w ciąży.
W 64 roku spłonął Rzym. Neron o podpalenie miasta oskarżył chrześcijan, co zapoczątkowało pierwsze prześladowania.
Despotyzm Nerona wywoływał coraz większe niezadowolenie. W marcu w Galii zbuntował się przeciwko niemu Windeks. Już na początku kwietnia wojska w Hiszpanii obwołały cesarzem Galbę. Opuszczony nawet przez gwardię pretoriańską Neron popełnił samobójstwo 9 czerwca 68 roku.

Małżeństwa i dzieci:
Poprzedni cesarz Następny cesarz
Klaudiusz (41-54)Galba (68-69)

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-05-15 20:11:57