Czytaj więcej"/> Drukuj
Neandertalczyk
Systematyka
Domena: eukarioty
Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada łożyskowe
Rząd: naczelne
Rodzina: człowiekowate
Rodzaj: człowiek
Gatunek: człowiek rozumny*
Podgatunek: H. sapiens neanderthalensis
'Nazwa systematyczna
Homo sapiens neanderthalensis'
UWAGA!!!
Niekiedy uznawany za osobny gatunek Homo neanderthalensis

Neandertalczyk (Homo sapiens neanderthalensis, człowiek neandertalski) - podgatunek człowieka rozumnego; ostatnio coraz częściej uważany za osobny gatunek H. neanderthalensis. Żył w środkowym plejstocenie. Kulturę europejskiego odłamu neandertalczyków określa się jako kulturę mustierską. Prawdopodobnie wywodził się od Homo heidelbergensis lub gatunku z nim blisko spokrewnionego.
Mieli duże mózgi i zamieszkiwali zachodnią Azję i Europę przez ponad 200 tys. lat, w okresie dużych wahań klimatycznych. Jedna z hipotez na temat ich wyginięcia mówi, że nie wytrzymali presji konkurencyjnej ze strony człowieka.
Niektóre z dowodów kopalnych sugerują, że neandertalczycy krzyżowali się z ludźmi nowoczesnymi (Homo sapiens), lecz brak dowodów wskazujących na to że potomstwo było płodne, a analiza zmienności DNA człowieka współczesnego wskazuje, że człowiek współczesny nie jest potomkiem neandertalczyka.
Jednym z pierwszych dowodów istnienia neandertalczyka był wykopany w 1856 roku w niemieckim Neanderthalu niekompletny szkielet istoty podobnej do człowieka, ale o ciężkiej budowie i grubym wale nadoczodołowym. Była to niewątpliwie istota człowiekowata, jednakże tak wybitnie różniąca się od człowieka współczesnego, że uznano ją za znacznie bardziej od niego pierwotną. Przyrodnicze książki z tego okresu pełne są rysunkowych rekonstrukcji ukazujących neandertalczyków jako istoty ociężałe, niewiele różniące sie wyglądem od małp, o tępym wyrazie twarzy.
Człowiek z Neandertalu praktykował chowanie swych zmarłych. We Francji, w grocie La Chapelle-aux-Saints odkryto płytki grób ze szkieletem w pozycji embrionalnej, pokrytym czerwoną ochrą. Obok ciała pozostawiono: narzędzia, kwiaty, jajka i mięso. Świadczy to o początkach wiary w życie pozagrobowe i istnieniu praktyk religijno-magicznych.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-24 20:31:30