Czytaj więcej"/> Drukuj
Mysz (z ang. mouse) urządzenie wskazujące używane podczas pracy z interfejsem graficznym systemu komputerowego. Wynaleziona przez Douglasa Engelbarta w 1963 r. Mysz umożliwia porusznie kursorem po ekranie komputera poprzez przesuwanie jej po powierzchni płaskiej. Mysz odczytuje zmianę swojego położenia względem podłoża, a po jego zamianie na postać cyfrową komputer dokonuje zmiany położenia kursora myszy na ekranie.

Mysz mechaniczna

Najstarszym typem myszy jest "mysz mechaniczna", w urządzeniu tym wykorzystuje się metalową kulkę pokrytą gumą, oraz system rolek. Kulka pod wpływem tarcia o powierzchnię, po której przesuwamy mysz obraca się. Kulka powoduje obrót dwóch prostopadle umieszczonych rolek, które odzwierciedlają przesunięcie kursora myszy na ekranie w "pionie" i "poziomie". Ze względu na to, że do poruszania kulką myszy potrzebna jest równa powierzchnia o odpowiednio dużym tarciu, stosuje się specjalne podkładki. W trakcie używania myszy brud z podkładki przenosi się na kulkę i wałki. Powoduje to problemy z działaniem urządzenia i wymusza jego czyszczenie co jakiś czas.

Mysz optyczna

Nowszym rozwiązaniem jest tzw. "mysz optyczna". W podstawie takiej myszy zainstalowana jest jedna lub więcej dioda elektroluminescencyjna która oświetla powierzchnię pod myszą oraz system czujników optycznych, mysz posiada także procesor DSP służący do analizowania względnych zmian w położeniu mocno powiększonego obrazu powierzchni. Najnowszym rozwiązaniem jest zastosowaniem lasera zamiast diod świecących co jeszcze bardziej podnosi rozdzielczość myszy. Zaletą dwóch ostatnich rozwiązań jest brak mechaniki, która łatwo ulega zanieczyszczeniu i wymaga częstej konserwacji oraz to, że mysz działa na prawie każdej powierzchni i nie wymaga podkładki.

Komunikacja z komputerem

W zależności od rodzaju, mysz może przekazywać sygnały do komputera po kablu lub bezprzewodowo. Mysz musi być zasilana prądem. W przypadku myszy przewodowych, odpowiednie napięcie jest dostarczane po tym samym kablu co sygnały od myszy. W przypadku myszy bezprzewodowych, energia elektryczna pobierana jest z baterii lub akumulatorów umieszczonych we wnętrzu myszy. Są również urządzenia ze specjalną podkładką, która indukuje prąd do bezprzewodowej myszy. Wówczas mysz nie musi posiadać ani kabla, ani wewnętrznego źródła prądu, jednak można z niej korzystać tylko na specjalnej podkładce, która jest zasilana po kablu.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-15 03:39:22