Czytaj więcej"/> Drukuj

Muzeum Brytyjskie (The British Museum) jest jednym z największych na świecie muzeów historii starożytnej. Zostało założone w 1753 roku przez Sir Hansa Sloane'a, lekarza i naukowca, który zebrał i umieścił duże zasoby literatury i dzieł sztuki w Montague House w Londynie. Kolekcja została zakupiona przez brytyjski rząd za 20 000 funtów szterlingów. Na dzień dzisiejszy prezesem Muzeum jest Sir John Boyd, a dyrektorem Neil MacGregor.
Muzeum posiada sześć milionów eksponatów obrazujących historię ludzkiej kultury od jej początków aż po dzień dzisiejszy. Z powodu braku miejsca wiele eksponatów jest przechowywana w podziemiach muzeum. Muzeum zostało otwarte dla publiki 15 stycznia 1759 roku.

Budynek i opłaty

Muzeum_Brytyjskie -

Wielki Dziedziniec (The Queen Elizabeth II Great Court) jest zadaszonym placem w centrum muzeum zaprojektowanym przez biuro architektoniczne Foster and Partners. Wielki Dziedzinec otwarto w grudniu 2000 roku i jest największym zadasznonym placem w Europie. Dach jest stalowo-szklaną konstrukcją skladającą się z 1 656 par unikalnych szklanych tafli. Na środku Wielkiego Dziedzinca znajduje się Czytelnia opuszczona przez Bibliotekę Brytyjską (The British Library). Czytelnia jest otwarta dla publiki.
Za wstęp do muzeum nigdy nie była pobierana żadna opłata, z wyjątkiem kilkumiesięcznego okresu w roku 1972. Jednak za obejrzenie niektórych czasowych ekspozycji specjalnych znajdujących się w muzeum ale nie bedących integralną jego częscią opłaty śa pobierane. W roku 2002 muzeum przeżywało kłopoty finansowe i zostało nawet zamknięte na jeden dzień w skutek protestów pracowników przeciw proponowanym zwolnieniom. Parę tygodni pózniej, za kradzież małej greckiej statuetki obwiniano własnie brak wystarczającej ilości pracowników ochrony.
Czytelnia Muzeum Brytyjskiego była częścią Biblioteki Brytyjskiej. Jej funkcje zostały przeniesione do nowego budynku Biblioteki.

Znane eksponaty

Muzeum_Brytyjskie -

Informacje

Wstęp do Muzem Brytyjskiego jest darmowy, wyłączając ekspozycje specjalne.
Na dzień dzisiejszy etnograficzna część muzeum jest zamknięta z powodu przeprowadzki do głownego budynku muzeum.
Godziny otwarcia
sobota–środa  10 00–17 30
czwartek i piątek  10 00–20 30

Godziny otwarcia Wielkiego Dziedzińca (Great Court)
poniedziałek  09 00–18 00
wtorek i środa  09 00–21 00
czwartek–sobota  09 00–23 00
niedziela  09 00–21 00

Adres
Great Russell Street
London WC1B 3DG

Najbliższe stacje londyńskiego metra:
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-08-01 03:01:16