Czytaj więcej"/> Drukuj
Motörhead - brytyjski zespół rockowy założony w 1975 roku. Grupa uważana jest za klasyków heavy metalu oraz protoplastów stylu thrash metal.

Historia

Założony przez trójkę muzyków – Lemmy'ego (gitara basowa, śpiew), Lucasa Foxa (perkusja) oraz Larry'ego Wallace'a (gitara) – w 1975 roku jako Bastard Motörhead wyrósł na doświadczeniach basisty, ale zdecydowanie odcinał się od tego, co grał Hawkwind, czyli jego poprzedni zespół. Motörhead charakteryzowała prosta i ostra muzyka przywołująca wprost ducha rock and rolla, przez co grupa zdobyła popularność zarówno wśród zdeklarowanych fanów heavy metalu, jak i punk rocka.
Najlepsze lata zespołu przypadają na okres 1976 – 1982, kiedy tworzyli go Lemmy, Phil Taylor (perkusja) raz Eddie Clarke (gitara). Grupa nagrała wtedy klasyczne speed metalowe albumy jak Motörhead, Overkill oraz Ace of Spades. Z tego czasu pochodzi także najsłynniejsza płyta koncertowa zespołu – No Sleep 'Til Hammersmith. Później zaczęły się nieustanne zmiany składu, przez co dziś Lemmy pozostaje jedynym członkiem klasycznego składu nadal występującym w Motörhead. Od 1982 roku grupa nie nagrała już żadnej płyty, która tak wpłynęłaby na rozwój rocka jak dawne dokonania. Mimo to zespół ma do dziś wielkie rzesze fanów w Europie i Ameryce Północnej. Do inspiracji muzyką tego zespołu przyznają się obecnie największe heavy metalowe grupy jak Metallica.
W roku 2001 Ace Of Spades została dołączona jako tytułowa piosenka do gry komputerowej Tony Hawk's Pro Skater 3.
Ostatnie lata obfitują w wydawnictwa kompilacyjne, ale grupa nadal jest aktywna, co dokumentują nowe płyty studyjne – We Are Motörhead, Hammered oraz najnowsza – Inferno (wydana 22 czerwca 2004 roku).

Skład

Dyskografia

Linki

Oficjalna strona zespołu
Rosyjska strona fanów Motörhead
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-18 00:24:16