Czytaj więcej"/> Drukuj
Morze_Martwe -
Morze Martwe (arab. Al-Bahr al-Majit, hebr. ים המלח, Yam haMelah) - słone jezioro bezodpływowe na Bliskim Wschodzie, położone w tektonicznym Rowie Jordanu (El-Ghor), na pograniczu Izraela, Jordanii i terytoriów palestyńskich.
Lustro wody znajduje się w najniższym punkcie Ziemi - 392 m p.p.m. Powierzchnia jeziora wynosi 1020 km2, a maksymalna głębokość - 399 m. Jezioro to wykazuje bardzo duże zasolenie - średnio 26% (średnia dla oceanów - ok. 3,7%). Na powierzchni zasolenie wynosi ok. 22%, a na głębokości 50 m - 35%.
Długość jeziora rozciągającego się południkowo wynosi 76 km, a szerokość 4,5-16 km. Linia brzegowa jest dość wyrównana, z wyjątkiem półwyspu El-lisan (język) dzielącego Morze Martwe na część głębszą północną i płytszą południową (ok. 6 m głębokości).
Ilość wody wpływająca do Morza Martwego, w ciągu XX wieku zmniejszyła się z powodu wykorzystywania części wód Jordanu przez Izrael i Jordanię, a także zmian klimatycznych. Znaczne parowanie powoduje obniżanie się lustra wody i wytrącanie pokładów soli.
Do północnego bieguna Morza Martwego uchodzi jeden większy dopływ - Jordan, który tworzy dość rozległą deltę.
W związku z tak dużym zasoleniem w Morzu Martwym nie ma prawie zupełnie życia organicznego, za to z wody pozyskuje się znaczne ilości soli kuchennej i potasowej (zasoby oceniane na 43 mld ton). Wykorzystując lecznicze działanie wód i osadów błotnych, w okolicy znajdują się liczne uzdrowiska.
W pobliżu Morza Martwego znajdują się starożytna twierdza Masada oraz miejsce znalezienia zwojów z Qumran.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-21 15:24:34