Czytaj więcej"/> Drukuj

Mitologia grecka

Pod pojęciem mitologia grecka rozumiemy religię starożytnych Greków. Był to zbiór wierzeń o charakterze politeistycznym i antropomorficznym. Mitologia stymulowała twórczość artystyczną do tego stopnia, że ciągle pojawiały się nowe wątki, odzwierciedlające relacje zachodzące między człowiekiem i bogami, służyły one głównie do określenia granic, których śmiertelnikom nie było wolno przekraczać. Na swój sposób mitologia była kodeksem etycznym wyznaczającym miejsce człowieka w ustalonym porządku świata. Najstarszymi źródłami wiedzy o mitologii greckiej są dzieła Homera i Hezjoda.
Mitologia grecka, poprzez mitologię rzymską, która z niej wiele zaczerpnęła, weszła do dziedzictwa kultury europejskiej i nadal występuje w różnych przejawach życia społecznego, jak na przykład New Age, astrologia, horoskopy, znaki Zodiaku, kult i hipoteza Gai.
---------
Współcześni autorzy przedstawiają mitologię grecką w różny sposób. Na przykład: Robert Ranke Graves, Jan Parandowski, oraz Zbigniew Herbert, ten ostatni wyróżnia się niekonwecjonalnym ujęciem różnych postaci, oto niektóre z nich: ---------
Na początku był Chaos. Z Chaosu wyłonili się pierwsi bogowie: Noc (Nyks), Ereb i Ziemia (Gaja). Z Gai urodzili się Niebo (Uranos) i Morze (Pontos). Z Pontosem Gaja miała bóstwa morskie, z Uranosem: Tytanów, Gigantów, Hekatonchejrów i Cyklopów.
Uranos strącił swe potworne dzieci do Tartaru, ale najmłodszy syn, Kronos, pozbawił Uranosa genitalii i zaczął władać światem. Kronos poślubił swoją siostrę Reę. Mieli następujące dzieci: Najważniejszym z bogów greckich był Zeus władca niebios, gromowładny, który miał swoją siedzibę na Olimpie w Tesalii. Zeus miał wielu ślubnych i nieślubnych potomków. Jego żoną była Hera, ale on sam "folgował sobie" nie tylko z innymi boginiami, ale nawet z ziemiankami.
Jego sławne dzieci to: ---------

Lista bogów greckich:

Hermafrodyta - Hiacynt - Hory - Ichor - Ikar - Io - Itaka - Kaduceusz - Kar - Karu - Kasjopea - Kedalion - Kery - Klitajmestra - Koronis - Lamia - Latona - Leda - Leto - Lype - Lyssa - Medea - Melissa - Menady - Mentor - Midas - Morfeusz - Moros - Narcyz - Nefele - Nektar - Nereus - Nessos - Nyktimos - Orestes - Orfeusz - Orion - Pandora - Pan - Parys - Pierydy - Pigmalion - Plutos - Priap - Prokrustes - Proteusz - Psyche - Rea - Skiron - Syzyf - Taraksippos - Tetyda - Terpsychora - Tyche - Tyfon

mitologia rzymska
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-17 14:13:30