Czytaj więcej"/> Drukuj
Miloš Forman, właściwie Jan Tomáš Forman (ur. 18 lutego 1932 w Čáslaviu), czeski reżyser filmowy, obecnie zamieszkały i tworzący w Stanach Zjednoczonych.
Rozpoczynał karierę w Czechach, kręcił filmy krótkometrażowe i komedie, od początku kariery związany z operatorem Miroslavem Ondříčkiem. Czołowy przedstawiciel tzw. nowego kina czeskiego. Światowy rozgłos zdobył w latach 60. XX wieku dzięki filmowi Miłość blondynki, który otrzymał nagrody na festiwalach w Locarno i Wenecji.
W 1968 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, by na zaproszenie Paramountu nakręcić film o amerykańskiej młodzieży Odlot, który niestety okazał się frekwencyjną klęską. Wybuch praskiej wiosny sprawił jednak, że pozostał w Stanach Zjednoczonych i tam kontynuował swoją karierę.
W 1975 roku nakręcił jedno z największych dzieł światowego kina – ekranizację powieści Kena Keseya Lot nad kukułczym gniazdem. Film ten, jako drugi w historii, został uhonorowany aż pięcioma Oscarami w najważniejszych kategoriach (najlepszy reżyser, najlepszy aktor, najlepsza aktorka, najlepszy film). Ogromny sukces pozwolił Formanowi nakręcić od dawna planowaną ekranizacje kultowego musicalu Hair, która jednak spotkała się z umiarkowanym przyjęciem ze strony krytyków.
Kolejnym ważnym osiągnięciem Formana była adaptacja sztuki Petera Shaffera Amadeusz, oparta na biografii Wolfganga Amadeusza Mozarta. Film ten przyniósł mu kolejnego Oscara za reżyserię oraz wiele innych nagród.
Kolejne projekty Formana nie powtórzyły już tych sukcesów, niemniej jednak także są godne uwagi.
Filmografia :
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-16 02:50:01