Czytaj więcej"/> Drukuj
Microsoft na początku dwudziestego pierwszego wieku jest największą na świecie firmą branży komputerowej. Najbardziej znana jako producent systemów operacyjnych MS-DOS, Microsoft Windows, i oprogramowania biurowego Microsoft Office.

Systemy operacyjne i związane z nim oprogramowanie

Podstawowym produktem Microsoftu są systemy operacyjne dla serwerów i komputerów osobistych. Szacuje się, że 2004 r. od 90 do 98% komputerów osobistych działało pod kontrolą Windows, a system ten znaleźć można na co drugim serwerze. W tym ostatnim przypadku, Microsoft boleśnie odczuwa konkurencję ze strony tzw. wolnego oprogramowania (np. GNU/Linux).
Trwają prace nad systemem operacyjnym najnowszej generacji o nazwie Windows 2006, który pojawi się na rynku w 2006 r.
Część produktów Microsoftu jest ściśle związana z systemem operacyjnym Windows (usunięcie tych programów najczęściej powoduje kłopoty z użytkowaniem systemu) i jest z nim rozprowadzana. Są to np.:

Programy biurowe

Drugim filarem przychodów firmy jest oprogramowania wspierające prace biurowe, w tym przede wszystkim pakiet biurowy Office. Oprócz systemów Windows, wiele aplikacji wchodzących w skład pakietu jest dostępnych także dla komputerów Macintosh firmy Apple

Inne oprogramowanie

Sprzęt komputerowy

Microsoft produkuje również sprzęt komputerowy, na przykład konsolę Xbox, klawiatury, myszy, itp.
Sprzęt Microsoftu, np. Microsoft IntelliMouse, czy Microsoft Keyboard Elite for Bluetooth działa także dla innych systemów operacyjnych niż Windows, np. Linux.

Usługi medialne

W 1995 roku Microsoft uruchomił usługę internetową MSN (Microsoft Network) jako bezpośrednią konkurencję dla AOL.
W 1996 wraz z NBC stworzył telewizyjny kanał MSNBC, nadający wiadomości przez 24 godziny, połączony z internetowym serwisem informacyjnym.
W 1997 roku Microsoft kupił Hotmail - pierwszy z serwisów oferujących dostęp do kont pocztowych przy użyciu przeglądarki internetowej.
W 1999 powstał komunikator internetowy MSN Messenger, jako konkurencja dla AOL Instant Messenger (AIM).

Historia

Założona została w roku 1975 w Albuquerque w stanie Nowy Meksyk przez Billa Gatesa i Paula Allena w celu wyprodukowania i sprzedaży interpretera języka BASIC. Obecnie siedzibą firmy jest Redmond w stanie Waszyngton.
Najbardziej znaną postacią Microsoftu jest jeden z jej założycieli, multimiliarder Bill Gates. Obecnie drugim człowiekiem w Microsofcie jest Steve Ballmer.

Odbiór społeczny

Przez wiele lat firma postrzegana była jako dobra, dzięki wprowadzeniu na rynek taniej alternatywy dla systemów związanych z wielkimi komputerami (na przykład VMS czy UNIX) i umiejętność zrobienia tego z wielką korzyścią dla siebie samej. Ten obraz zmieniał się stopniowo w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku. Na początku dwudziestego pierwszego wieku firma jest postrzegana jako zagrożenie dla rozwoju rynku komputerowego i wolnego oprogramowania na skutek monopolistycznej pozycji i przypadków jej wykorzystywania do opanowania kolejnych segmentów rynku. Jako przykład można podać zmniejszanie cen dla producentów i dystrybutorów komputerów, pod warunkiem instalacji w nowych komputerach wyłącznie systemu Windows. Często wystarczyła informacja o planach wydania jakiegoś produktu, by skutecznie zablokować potencjalną konkurencję.

Postępowania antymonopolowe

Na przełomie XX i XXI wieku firma kilkakrotnie była oskarżana przed sądem o praktyki monopolistyczne. W 1993 r. proces przeciwko Microsoftowi wytoczył amerykański Departament Sprawiedliwości, argumentując, że koncern nadużywa swojej pozycji monopolistycznej. Wprawdzie w 1994 r. zawarto ugodę lecz proces został wznowiony pod koniec 1997 r. (kwestia przeglądarki internetowej Internet Explorer). W kwietniu 2000 sąd nakazuje podział firmy. Firma unika podziału dzięki wyrokowi sądu apelacyjnego, w czasie gdy prezydentem USA jest bardziej przyjazny firmie George W. Bush.
Postępowania o praktyki monopolistyczne wszczęto także w Europie. 24 marca 2004 r., po pięcioletnim procesie Komisja Europejska orzekła (kraje członkowskie zatwierdziły projekt decyzji 9 dni wcześniej), że Microsoft nadużywa pozycji dominującej na rynku oprogramowania. Postępowanie rozpoczęto gdy konkurencyjna firma Sun Microsystems zaskarżyła odmowę dostępu do informacji interfejsowej Microsoftu związanej z serwerami (zagadnienie tzw. licencji przymusowej). W 2000 r. zakres postępowania został rozszerzony o kwestię zbadania skutków zintegrowania odtwarzacza plików multimedialnych Windows Media Player z systemem operacyjnym Windows. Komisja Europejska nałożyła na koncern rekordowo wysoką grzywnę - 497 mln euro, nakazując ponadto udostępnienie wypracowanych przez firmę technologii i posiadanych praw własności intelektualnej oraz zmianę dotychczasowej strategii polegającej na włączaniu do systemu operacyjnego Windows aplikacji, na które istnieje zapotrzebowanie konsumentów. Na początku czerwca 2004 roku Microsoft odwołał się od decyzji Komisji do unijnego Sądu Pierwszej Instancji. Koncern kwestionuje przede wszystkim nakaz dzielenia się wiedzą z konkurentami, który, jego zdaniem, zagraża podstawom rozwoju przemysłu informatycznego.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-15 01:41:32