Czytaj więcej"/> Drukuj

Miami - miasto w stanie Floryda w Stanach Zjednoczonych, nad Atlantykiem. Leży na szerokości geograficznej 25°46' N, prawie na zwrotniku Raka (23°27' N). Jest najdalej wysuniętym na południe dużym miastem w kontynentalnym USA.
Miasto ma 362 tys. mieszkańców (2000). Zespół miejski Miami-Fort Lauderdale ma 3.9 mln mieszkańców (2000).
Otaczające miasto hrabstwo Miami-Dade ma 2,25 mln mieszkańców (2000). Pobliskie hrabstwa to Broward z 1.6 mln mieszkańców i Palm Beach z 1.1 mln mieszkańców.

Gospodarka miasta

Ze względu na południowe położenie i duży procent ludności miasta mówiącej po hiszpańsku, Miami jest oknem USA na kraje Ameryki Łacińskiej. Wiele międzynarodowych korporacji umieszcza w Miami swoje centra zarządzania na ten region. Lotnisko i port w Miami odgrywają ogromną rolę w transporcie między Ameryką Łacińską i USA. Miasto jest też ośrodkiem produkcji programów telewizyjnych i filmów w języku hiszpańskim.
Turystyka ma ważny udział w gospodarce miasta. Turystow przyciagają piękne plaże i unikalne nightlife.
Miasto jest również ważnym ośrodkiem przemysłowym.

Historia miasta

Miasto jest stosunkowo młode. Otrzymało prawa miejskie w 1896 mając 344 mieszkańców. W następnych latach nastąpił ogromny wzrost:
Po jeszcze szybszej ekspansji w latach II wojny światowej ludność miasta przekroczyła pół miliona w 1950.
Po objęciu władzy na Kubie przez Fidela Castro w 1959 setki tysięcy kubańczyków uciekło z Kuby do USA. Ponad 300 tys. osiedliło sie w niedalekim Miami, odległym o tylko 370 km od Hawany.
W latach 80-tych Miami stało się jednym z głównych ośrodków przerzutu narkotyków do USA. Doprowadziło to do fali przestepczości, ale równiez dało zastrzyk wielu miliardów dolarów dla gospodarki miasta. Ten okres w historii Miami pokazany jest w popularnym serialu telewizyjnym Miami Vice.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-19 07:52:35