Czytaj więcej"/> Drukuj
Mesyna (wł. Messina) - miasto we Włoszech, położone w północno-wschodniej części Sycylii, nad Cieśniną Mesyńską. Trzecie pod względem ludności miasto Sycylii - zamieszkuje je 236,6 tys. osób (2001). Mesyna jest ośrodkiem administracyjnym prowincji Mesyna.
Mesyna -

Miasto założone przez Greków w VIII wiek p.n.e. jako Zankle, czyli "kosa" (nazwa nawiązuje do kształtu zatoki, nad którą leży miasto). W 396 p.n.e. miasto zostało zniszczone przez Kartagińczyków. Później przechodziła z rąk do rąk: w 289 p.n.e. zajęta przez Mamertynów, po I wojnie punickiej - przez Rzym, później Bizancjum, a w latach 843-1063 - przez Arabów.
Mesyna została nieomal całkowicie zniszczona przez silne trzęsienie ziemi oraz wywołane przez nie tsunami, które nawiedziło miasto 28 grudnia 1908. Zginęło wówczas ponad 75 tys. osób.
W 1955 ministrowie spraw zagranicznych państw Europy Zachodniej podpisali wspólną deklarację, która utorowała drogę powstaniu Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej.
Większość zabytków, zniszczonych w trakcie trzęsienia, zostało później odbudowanych: m.in. romańska katedra z wieżą posiadającą największy na świecie mechanizm zegarowy, z figurami wprawianymi w ruch każdego dnia w południe; kościoły S. Annunziata dei Catalani i S. Francesco. W Museo Regionale można obejrzeć m.in. obrazy Antonello z Messyny i Caravaggia
Ciekawym zabytkiem są też tzw. pylony mesyńskie, które powstały w 1957 jako słupy wysokiego napięcia dla linii przesyłowej rozciągniętej nad Cieśniną Mesyńską. Później linię tę zastąpiono kablem podwodnym, ale słupy zostały zachowane jako zabytki historyczne.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-19 18:28:30