Czytaj więcej"/> Drukuj
Mennonici -
Mennonityzm - jeden z odłamów anabaptyzmu (swą nazwę wywodzi od swego założyciela Menno Simonsa). Wykształcił się w XVI wieku w Holandii – główne jego zasady wyłożone zostały w piśmie "Fondamentboek" autorstwa Simonsa. Są to przede wszystkim:
W wyniku prześladowań sekta mennonicka opuściła Holandię w 1555 roku i szukała przyjaznego miejsca do osiedlenia się w całej Europie.

W Polsce mennonici osiedlali się między innymi na Żuławach, na terenach dotychczas nie zamieszkanych. Byli niezwykle pracowici, wykazywali się ogromną zręcznościa i kunsztem jeśli chodzi o osuszanie bagien, w ciągu stu lat udało im się osuszyć spory kawałek ziemi. Mennonici skupiali się w gminach flamandzkich i fryzyjskich. Stworzyli kulturę o niezwykle surowych obyczajach i zasadach, ich "religią" była praca. Po rozbiorach mennonici szybko ulegali germanizacji (czemu sprzyjało podobieństwo językowe niderlandzkiego i niemieckiego).

Pozostawili po sobie ciekawą kulture materialną, zadbane wioski, schludne i czyste chałupy, a może przede wszystkim liczne cmentarze o fantazyjnych nagrobkach (można je
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-17 15:23:07