Czytaj więcej"/> Drukuj
Maurice Couve de Murville (ur. 24 stycznia 1907, zm. 24 grudnia 1999) - francuski polityk gaullistowski.
Pochodził z rodziny protestanckiej. Podczas wojny początkowo pracował dla rządu Vichy. Następnie udał się do Algierii, gdzie początkowo opowiedział się po stronie generała Henri Honore Girauda, a dopiero później Charlesa de Gaulle'a.
Po wojnie pracował w dyplomacji na wysokich stanowiskach (między innymi ambasadora w RFN), zanim generał de Gaulle nie powołał do go swego rządu w roli ministra spraw zagranicznych. Urząd ten Couve de Murville pełnił od 1 czerwca 1958 do 31 maja 1968, a więc pełną dekadę - najdłużej w historii Francji.
W 1968 został ministrem finansów. Niedługo potem przegrał wybory (do których stanięcia podstępnie namówił go premier Georges Pompidou, pragnący pozbyć się go z rządu) o mandat deputowanego. De Gaulle jednakże nie przyjął jego dymisji i - co więcej - po rezygnacji Pompidou postawił go na czele rządu. Couve de Murville jednakże piastował go niespełna rok, a więc najkrócej w dziejach V Republiki.
Po rezygnacji de Gaulle'a ze stanowiska prezydenta podał się do dymisji. Potem zasiadał w Zgromadzeniu Narodowym, gdzie przewodniczył komisji ds. polityki zagranicznej.
W Waszyngtonie nazywano go potocznie Mr. Cool.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-24 02:57:01