Czytaj więcej"/> Drukuj
Doktor Martin Luther King, Jr. (15 stycznia 1929 - 4 kwietnia 1968) - pastor baptystyczny, jeden z największych przywódców murzyńskich w historii Stanów Zjednoczonych, działacz na rzecz równouprawnienia, zniesienia niewolnictwa i dyskryminacji rasowej, laureat pokojowej Nagrody Nobla. Z powodu swojej działalności zamordowany 4 kwietnia 1968 r.
W 1955 roku obronił pracę doktorską na uniwersytecie bostońskim. Od 1954 był pastorem kościoła baptystów w Montgomery w Alabamie.
Dnia 1 grudnia 1955 r. w stolicy Alabama, Montgomery, powracajaca z pracy szwaczka Rosa Parks, wbrew prawu, odmowila przeniesienia sie na tylne miejsce w miejskim autobusie. Parks zostala aresztowana, ale zdarzenie zapoczatkowalo wybuch masowych protestow i wielomiesieczny bojkot transportu publicznego.
Przez rok (1955-1956) przewodził temu bojkotowi autobusów miejskich w celu zniesienia segregacji rasowej. Stosował taktykę biernego oporu. Wyrósł na największego przywódcę murzyńskiego na Południu. Stosował również taktykę walki o prawa obywatelskie Murzynów polegającej na zajmowaniu przez czarnych studentów miejsc rezerwowanych dla białych w lokalach publicznych (taktyka sit-ins). Poparte to było tzw. rajdami wolności, które polegały na publicznym domaganiu się w miastach Południa zniesienia segregacji rasowej. Używano do tego celu autobusów, którymi poruszali się członkowie Kongresu Równości Rasowej. Po wystąpieniach w Birmingham w Alabamie w 1963 roku sprowokował zaangażowanie się administracji J.F. Kennedyego w obronie praw obywatelskich Murzynów. Murzynów 1963 roku prowadził na czele 250 tysięcy ludzi obu ras marsz na Waszyngton. W roku następnym otrzymał pokojową nagrodę Nobla. W 1966 roku podjął nieudaną próbę likwidacji slumsów w Chicago. Był przeciwnikiem wojny w Wietnamie. Zastrzelony został w Memphis przez J.E. Raya, którego skazano na 99 lat więzienia. Autor m.in. Why We Can’t Wait (1964).

Linki zewnętrzne

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-30 22:05:05