Czytaj więcej"/> Drukuj
Marion Eleanor Zimmer Bradley (3 czerwca 1930 - 25 września 1999) była amerykańską autorką (często feministycznych) powieści fantasy jak np. Mgły Avalonu. W kręgach literackich często używa się skrótu od jej inicjałów - MBZ, który to skrót ukuł przyjaciel autorki, redaktor Donald A. Wollheim.

Biografia

Urodzona w Albany w stanie Nowy York, wyszła za mąż za Roberta Aledena Bradley i była jego żoną od 26 października 1949 aż do ich rozwodu 19 maja 1964. Niebawem, 3 czerwca 1964, wyszła za mąż za Waltera Breena, z którym rozwiodła się 9 maja 1990. W roku 1965 ukończyła Hardin Simmons University w Abilene w stanie Teksas. Później przeprowadziła się do Berkeley w Kalifornii by podjąć studnia na University of California - 1965 do 1967. Jej pierwszy syn David Bradley, oraz jego brat, Paul Edwin Zimmer poszli w ślady matki i również zostali autorami powieści science fiction i fantasy.
Po długoletnim stopniowym pogarszaniu się stanu zdrowia, Marion Zimmer Bradley zmarła 25 września 1999 roku w Centrum Medycznym Alta Bates, w cztery dni po ataku serca. Dwa miesiące później jej proch zostały rozsypane na Glastonbury Tor w hrabstwie Somerset w Anglii.

Kariera literacka

Bradley była redaktorką wieloczęściowego cyklu antologii Sword and Sorceress (który zachęcał młodych autorów do nadsyłania własnych opowiadań fantasy. Mimo iż promowała przede wszystkim młode autorki, nie stroniła od umieszczania prac mężczyzn w swoich antologiach. Mercedes Lackey to tylko jedna z wielu autorów, którzy zadebiutowali w jednej z tych antologii. MZB redagowała ostatni maszynopis Sword and Sorceress w ostatnim tygodniu swojego życia.
Autorka stworzyła planetę Darkover, jako miejsce akcji dla swojej serii książek fantasy. Napisała wiele opowiadań osadzonych na Darkover samodzielnie, a później zaczęła współpracować z innymi autorami, wydając antologie Darkover. W jednej z takich antologii pisarka zawarła szereg tekstów debiutantów. Najwcześniejsze powieści o Darkover były czystym fantasy, jednak w kolejnych tomach świat zyskał posmak science-fiction - odkryto, iż Darkover jest zagubioną kolonią Ziemi i ponownie nawiązano z nią kontakt.
Najbardziej znaną powieścią jej autorstwa są prawdopodobnie Mgły Avalonu, legenda Camelotu opowiedziana z punktu widzenia Morgaine'y i Gwenhyfar (Ginewry), która później rozrosła się w całą serie książek.
Pisząc pod pseudonimami Morgan Ives, Miriam Gardner, John Dexter orazd Lee Chapman, MZB wydała w latach 60. kilka powieści o tematyce homoseksualnej. Choć były dość łagodne według dzisiejszych standardów, w tamtych czasach uznane zostały za pornografię.
W 1966 roku MZB została współzałożycielką Society for Creative Anachronism, która to nazwa została przez nią wymyślona.
W roku 2000 otrzymała nagrodę World Fantasy Award za całokształt twórczości.

Powieści

Cykle

Powieści pisane pod pseudonimami

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-08-04 01:27:22