Czytaj więcej"/> Drukuj
Maria Teresa (ur. 13 maja 1717, zm. 29 listopada 1780) - córka cesarza Karola VI i księżniczki Elżbiety von Braunschweig-Wolfenbeutel; królowa Czech i Węgier, cesarzowa Austrii od 1745. Próba przejęcia korony cesarskiej po ojcu była powodem wybuchu austriackiej wojny sukcesyjnej (1740-48), w trakcie której Prusy dokonały najazdu na Śląsk (zob. wojny śląskie) i w której brały udział również Francja, Bawaria, Anglia, Holandia i Sardynia. Dla odzyskania Śląska cesarzowa wszczęła w 1756 wojnę z Prusami (wojna siedmioletnia), a w 1772 r. Austria razem z Prusami i Rosją dokonała I rozbioru Polski. Ożeniona w 1736 z Franciszkiem de Lorraine, późniejszym cesarzem Franciszkiem I Stefanem, zapoczątkowała Dom Habsbursko-Lotaryński.
Maria Teresa wraz z Franciszkiem I Stefanem, a później z synem (współregentem) Józefem II, prowadziła rządy w duchu oświeconego absolutyzmu, dzięki jej reformom administracji, sądownictwa, oświaty, armii i finansów, Austria stała się mocarstwem europejskim, zaś jej stolica Wiedeń drugim, po Paryżu, ośrodkiem sztuki, kultury, życia towarzyskiego (dwór wiedeński) oraz mody w Europie.
Ze związku z Franciszkiem I Stefanem, Maria Teresa urodziła szesnaścioro dzieci - m.in.: cesarza Józefa II, wielkiego księcia Toskanii i następcę Józefa Leopolda II, oraz wydaną za Ludwika XVI, Marię Antoninę.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-08-05 23:37:15