Czytaj więcej"/> Drukuj
Marcin Święcicki (ur. 17 kwietnia 1947 w Warszawie), doktor ekonomii, publicysta ekonomiczny, w młodości sportowiec - brązowy medalista Mistrzostw Europy juniorów w skoku w dal.

Stypendysta uniwersytetów Harvarda i George Washington University w USA. W latach 80-tych działał w strukturach poziomych PZPR, uczestnik "Okrągłego Stołu", współautor propozycji urynkowienia gospodarki. Poseł na Sejm X i XI kadencji.
Minister współpracy gospodarczej z zagranicą w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, osiągnął dodatni bilans handlowy. Podpisywał pierwszą umowę gospodarczą o współpracy z Unią Europejską oraz stał na czele zespołu opracowującego przyjęty przez Sejm rządowy raport o kosztach i korzyściach przystąpienia do Unii. W latach 1994-1998 prezydent Warszawy. Po roku 1998 doradca gospodarczy prezydenta Litwy Valdasa Adamkusa.
W latach 1998-2001 wiceminister gospodarki, członek zespołu Jana Kułakowskiego negocjującego warunki przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Od 2001 r. koordynator Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie do spraw ekonomicznych i ochrony środowiska.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-16 03:56:49