Czytaj więcej"/> Drukuj
Mao_Zedong -
Mao Zedong (26 grudnia 1893 - 9 września 1976), przywódca Chin komunistycznych.
Od roku 1935 przewodniczący Komunistycznej Partii Chin; pod jego kierownictwem partia przejęła władzę w 1949 i proklamowała Chińską Republikę Ludową. W latach 1949-1959 był formalną głową państwa, pełniąc funkcje przewodniczącego Centralnego Rządu Ludowego (Centralnej Rady Rządowej) i w latach 1954 - 1959 prezydenta ChRL. Także po odejściu z tych stanowisk pozostał przywódcą państwa (kierował Komisją Wojskową KPCh i Komisją Wojskową ChRL), rozprawił się z przeciwnikami politycznymi w okresie Rewolucji Kulturalnej.
Twórca ideologii maoizmu. Początkowo korzystał ze wzorów radzieckich, ale kilka lat po śmierci Stalina zarzucił Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego odejście od leninowskich ideałów rewolucyjnych i podjął z nią rywalizację o prymat wśród partii komunistycznych. W drugiej połowie lat 60. rozpoczął tzw. "rewolucję kulturalną", która miała doprowadzić do ostatecznego skomunizowania społeczeństwa chińskiego.

Bibliografia

W języku polskim pisma Mao Zedonga ukazały się tylko w dwóch wydaniach w skutek popadnięcia obozu państw "demokracji ludowych", a zwłaszcza ZSRR, w konflikt z Chińską Republiką Ludową:
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-24 17:12:48