Czytaj więcej"/> Drukuj
Malbork -
Malbork (niem. Marienburg) to miasto w północnej Polsce, w województwie pomorskim nad Nogatem. Stolica powiatu malborskiego.
Malbork -

Historia

Historia miasta wiąże się ściśle z krzyżackim zamkiem. W 1276 osada powstała przy zamku otrzymała prawa miejskie. W latach 1309-1457 Malbork był siedzibą Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego i stolicą państwa zakonnego. W latach 50. XX wieku zamiast odbudowy Starego Miasta rozpoczęto rozbieranie ruin budynków i wywóz materiałów budowlanych prawdopodobnie do Warszawy. Dało to negatywny efekt dla rozwoju turystycznego miasta, które ma tylko zamek bez Starówki (i mniej hoteli niż przed wojną).

Gospodarka

W strukturze gospodarczej Malborka dominuje przemysł spożywczy. Mieści się tu wytwórnia makaronu Malma, Cukrownia Malbork i słodownia. W mieście wytwarzane są urządzenia rolnicze (fabryka narzędzi ogrodniczych Leokadia), urządzenia na potrzeby przemysłu drzewnego i wentylatory (Malborska Fabryka Wentylatorów Mawent). Rozwija się przemysł odzieżowy, reprezentowany przez Spółdzielnię Pracy Delta i chemiczny - zakłady Organika. Zagraniczny kapitał reprezentują także firmy Prino-Plast (producent artykułów higienicznych) i przedsiębiorstwo budowlane M. Leier.

Komunikacja

Przez miasto przebiega linia kolejowa prowadząca do Gdańska, Warszawy i Elbląga. Wśród sieci drogowej największe znaczenie ma połączenie z Tczewem, Elblągiem, Nowym Dworem Gdańskim i Kwidzynem. Na terenie Malborka działa komunikacja miejska.

Życie kulturalne

W mieście współdziałają Miejski Dom Kultury i Klub Garnizonowy. Wspólnie organizują takie imprezy jak Festiwal Boże Narodzenie w Sztuce, wybory Miss,Przegląg Zespołów Tanecznych, Malborskie Spotkanie Teatralne i wiele, wiele innych. W czerwcu obchodzone są Dni Malborka. Miasto to jest gospodarzem Międzynarodowego Turnieju Szachowego o Wieżę Zamku Malborskiego a turnieje na skalę lokalną odbywają się tu przez cały rok. W zamku organizowane są wystawy i sesje popularno-naukowe. Mają tam miejsce również takie imprezy jak Oblężenie, nawiązującej do tradycji rycerskiej. Czwartkowe Wieczory Muzyczne na Zamku organizowane są przez Miejski Dom Kultury i Muzeum Zamkowe od września 1982 roku. Na wystawy zaprasza galeria Na lewo. Miasto dysponuje sześcioma bibliotekami oraz dwoma kinami: Capitol i Klubowym.

Sport i turystyka

Malbork jest członkiem stowarzyszenia gmin Polskie Zamki Gotyckie, promującego rozwój turystyki, ale nie tylko zabyki są atrakcją miasta. Jest również miejscem turystyki kongresowej. Malbork, leżący na drodze wodnej, oferuje rejsy spacerowe statkiem i tramwajem wodnym. W sezonie letnim można się kąpać w coraz czystszych wodach Nogatu oraz podziwiać panoramę miasta z kajaku lub gondoli. Ośrodek Sportu i Rekreacji dysponuje campingiem wraz z zespołem boisk i kortami tenisowymi. Działa kryta pływalnia.

Zabytki

Miasta partnerskie

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-28 23:30:14