Czytaj więcej"/> Drukuj
Maciej Rataj
Maciej_Rataj -
Funkcja: Marszałek Sejmu
p. o. Prezydenta II RP
p. o. Prezydenta II RP
prezes Stronnictwa Ludowego
Okres urzędowania:
Marszałek Sejmu
p. o. Prezydenta II RP
p. o. Prezydenta II RP
prezes SL

1922 - 1928
16 grudnia - 20 grudnia 1922
15 maja 1926 - 1 czerwca 1926
1935 - 1939
Poprzednik:
- Marszałek Sejmu II RP
- Prezydent II RP
- Prezydent II RP

Wojciech Trąmpczyński
Gabriel Narutowicz
Stanisław Wojciechowski
Następca:
- Marszałek Sejmu II RP
- Prezydent II RP
- Prezydent II RP

Ignacy Daszyński
Stanisław Wojciechowski
Ignacy Mościcki
Data urodzin: 19 lutego 1884
Miejsce urodzin: Chłopy, okolice Lwowa
Data śmierci: 21 czerwca 1940
Miejsce śmierci: Palmiry, woj. mazowieckie



Maciej Rataj (ur. 19 lutego 1884 r. we wsi Chłopy koło Lwowa - rozstrzelany 21 czerwca 1940 w Palmirach) - polski polityk,
działacz ludowy i publicysta.
Kształcił się w lwowskim gimnazjum, a potem studiował filologię klasyczną na Uniwersytecie Lwowskim. Po studiach został nauczycielem gimnazjalnym we Lwowie, potem w Zamościu. W latach 1919-1930 oraz 1934-1935 poseł na Sejm, w tym w latach 1922-1928 był marszałkiem Sejmu. Był członkiem PSL "Piast" i PSL "Wyzwolenie", z ramienia którego wszedł w 1919 roku do Sejmu Ustawodawczego. Od roku 1931 był w Stronnictwie Ludowym, a w latach 1935-1939 pełnił rolę prezesa Stronnictwa, a także redaktora naczelnego "Zielonego Sztandaru", oficjalnego organu prasowego tej partii.
W latach 1920-1921 był ministrem wyznań religijnych i oświecenia publicznego. Brał udział w opracowywaniu projektu
konstytucji marcowej.
Dwukrotnie pełnił funkcję głowy państwa - w grudniu 1922 po zabójstwie prezydenta Gabriel Narutowicz|Gabriela
Narutowicza
oraz w maju 1926, po ustąpieniu prezydenta Stanisława Wojciechowskiego.
W roku 1940 został aresztowany przez hitlerowców i rozstrzelany w Palmirach.

Zobacz też:




Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-12 20:11:27