Czytaj więcej"/> Drukuj
Lyon (dawniej Lugdunum) jest jednym z największych miast Francji, z drugą co do wielkości aglomeracją miejską po Paryżu. Leży w południowo-wschodniej Francji nad rzekami Rodanem i Saoną, w departamencie Rodan-Alpy, którego jest stolicą.
Ludność miasta: 453 tys. (1999), ludność aglomeracji miejskiej: 1 648 tys. (1999).

Gospodarka

Rozwinięty jest przemysł chemiczny (zakłady Rhone-Poulenc i Institut Merieux), metalowy, maszynowy, samochodowy (zakłady Renault), elektroniczny, odzieżowy, obuwniczy, spożywczy. Ponadto jest to tradycyjny ośrodek przemysłu jedwabniczego. ważny ośrodek handlowo-finansowy. Siedziba wielkich banków, m.in. Societe Lyonnaise de Banque i Credit Lyonnais. Znajduje się tu giełda, odbywają się tu wielobranżowe targi międzynarodowe. Lyon to duży węzeł kolejowy i dorogowy z międzynarodowym portem lotniczym (Satolas) i portem rzecznym.

Nauka i kultura

Jest to ośrodek kulturalno-naukowy i turystyczny. Znajdują się tu: Ponadto liczne instytuty naukowo-badawcze i muzea (m.in. sztuk pięknych sztuk dekoracyjnych, tkactwa, sztuki orientalnej, historii Lyonu i marionetek).

Historia

Założony przez Rzymian w 43 p.n.e., z czasem przekształcił się w główny ośrodek prowincji Galii. Ok. 470 zajęty przez Burgundów, następnie przez Franków (534). W 879 powrócił do Burgundii, w 1032 przyłączony do cesarstwa niemieckiego. Prawa miejskie od XIII wieku. Od roku 1307 Lyon należy do Francji. Okres upadku Lyon przeżywał w średniowieczu, a rozwój rozpoczął się w XVI wieku jako ważny ośrodek handlowy i finansowy. W roku 1793, w czasie Rewolucji Francuskiej, w mieście wybuchło powstanie żyrondystów przeciwko dyktaturze jakobinów. W Lyonie w latach 1831 i 1834 miały miejsce stłumione krwawo powstania tkaczy.
Jest połączony z Paryżem i Marsylią szybką linią kolejową TGV.

Zabytki i atrakcje turystyczne

Lyon -

Linki zewnętrzne

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-25 11:49:38