Czytaj więcej"/> Drukuj
Ludwig Erhard (4 lutego 1897 - 5 maja 1977), niemiecki polityk, ekonomista, drugi kanclerz RFN.
Urodził się 4 lutego 1897 w Fürth w Niemczech. Podczas pierwszej wojny światowej walczył na froncie zachodnim jako artylerzysta. Po wojnie ukończył studia ekonomiczne.
Po zakończeniu drugiej wojnie światowej, Erhard został doradcą ekonomicznym amerykańskich władz okupacyjnych w Bawarii. Po utworzeniu Bizonii dalej był pracownikiem administracji władz alianckich.
Erhard był po wojnie członkiem Niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej CDU. Został ministrem finansów w pierwszym rządzie Konrada Adenauera. Jest uważany przez wielu za jednego z ojców niemieckiego "cudu gospodarczego".
Po ustąpieniu Adenauera w roku 1963 został drugim kanclerzem federalnym. Po zwycięskich dla CDU wyborach w roku 1965 ponownie został kanclerzem. Ustąpił ze stanowiska rok później. Lecz za nim to się stało wystosował On 25 marca 1966 roku notę pokojową. Deklarował w niej gotowość RFN do poprawy stosunków z państwami Układu Warszawskiego. Jego następcą został partyjny kolega Kurt Georg Kiesinger.
Warto wspomnieć, że w czasie swego urzędowania, Erhard konsekwentnie nie uznawał istnienia i legalności drugiego niemieckiego państwa - NRD oraz granic zachodnich Polski i popierał doktrynę, w myśl której nadal istniało państwo niemieckie w granicach Rzeszy Niemieckiej z roku 1937. Zmianę w tej polityce dokonał dopiero kanclerz Willy Brandt.
Ludwig Erhard zmarł 5 maja 1977 w Bonn.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-25 06:30:34