Czytaj więcej"/> Drukuj
Longin H. Pastusiak
Funkcja: 5. Marszałek Senatu
Okres urzędowania: od 19 października 2001
Poprzednik: Alicja Grześkowiak
Następca: nadal sprawuje urząd
Data urodzin: 22 sierpnia 1935
Miejsce urodzin: Łódź, łódzkie
Małżonka: Anna Ochab
Zawód: Historyk
Partia polityczna: Sojusz Lewicy Demokratycznej
Longin Hieronim Pastusiak (ur. 22 sierpnia 1935). Polski działacz socjaldemokratyczny. Z zawodu historyk i amerykanista. Obecnie pełni funkcję marszałka senatu V kadencji.
Urodził się w 1935 roku w Łodzi. W 1959 ukończył studia magisterskie w Woodrow Wilson School of Foreign Affairs oraz University of Virginia w Charlottesville, a w 1960 został magistrem na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych w Warszawie. Doktoryzował się w American University w Waszyngtonie oraz w Wydziale Historii Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Warszawie. Profesorem nadzwyczajnym mianowano go w 1978 roku, zwyczajnym zaś w 1986 roku.
W latach 1963-94 pracował w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (PISM).
Jest autorem licznych publikacji z zakresu historii Stanów Zjednoczonych oraz stosunków polsko-amerykańskich. W okresie PRL bardzo krytycznie nastawiony do USA i NATO, obecnie uchodzi za jednego z bardziej proamerykańskich polityków polskich.
W swojej karierze Pastusiak piastował funkcję prezesa “Towarzystwa Polska-Kanada”, wiceprezesa Towarzystwa “Polska-Korea”, a także był członkiem Stowarzyszenia Euroatlantyckiego i Klubu Rzymskiego.
W 1961 roku przystąpił do PZPR i pozostał w niej aż do samorozwiązania się partii (1990). Po przemianach demokratycznych znalazł się w nowoutworzonej SdRP, od 2000 jest członkiem SLD i zasiada w Radzie Naczelnej tej partii. Od 1991 do 2001 pełnił misję posła na sejm RP I, II i III kadencji.
W okresie 1991-1997 Pastusiak pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Klubu Parlamentarnego SLD. W latach 1997-2001 był wiceprzewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych i przewodniczącym Stałej Delegacji sejmu i senatu do Zgromadzenia Unii Zachodnioeuropejskiej. Od 2000 stoi na czele Podkomisji ds. Stosunków Transatlantyckich w Zgromadzeniu Parlamentarnym NATO, 2001 został wiceprzewodniczącym frakcji socjaldemokratycznej w Zgromadzeniu Parlamentarnym NATO.
W 2001 roku pożegnał się z działalnością sejmową i pewny swego wystartował w wyborach senackich w okręgu Gdańsk, gdzie uzyskał mandat. 2001 miażdżącą przewagą głosów wybrano go marszałkiem senatu.
Longin Pastusiak prowadzi w TVP 1 swój autorski program “Anegdoty prezydenckie”, w którym raczy nas zabawnymi czasem opowieściami nt. amerykańskich przywódców. Wydał również książkę pod tym samym tytułem.
Jako parlamentarzysta cieszy się opinią osoby niezwykle pracowitej, inteligentnej i sumiennej, choć kontrowersje budzą jego niektóre poglądy (np. wypowiedzią nt. WiN w 2001 roku poczuli się obrażeni polscy kombatanci).
Ostatnio Longin Pastusiak zdecydowanie wypowiedział się za zniesieniem wiz dla obywateli polskich do Stanów Zjednoczonych i likwidacją procedur zdejmowania odcisków palców przy wjeździe do USA.
Życie osobiste:
Longin Pastusiak żonaty jest z Anną Ochab, córką Edwarda Ochaba. Ma córkę Aleksandrę i syna Feliksa.


Pastusiak w internecie:
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-25 21:34:19