Czytaj więcej"/> Drukuj
Konzentrazionslager Lichtenburg, Konzentrationslager für männliche Schutzhäftlinge Lichtenburg, Frauen-Konzentrazionslager Lichtenburg - niemiecki obóz koncentracyjny istniejący w latach 1933-1939, w zamku Lichtenburg pod miasteczkiem Prettin, w Saksonii-Anhalt, w Niemczech.

Historia Obozu

Szesnastowieczny zamek Lichtenburg służył w latach 1812-1928 jako więzienie. W dniu 13 czerwca 1933 stał się „obozem koncentracyjnym dla więźniów przejściowo zatrzymanych”. W pierwszych tygodniach obóz należał do policji, jednak już w połowie sierpnia władze przejęła SS. W dniu 1 czerwca 1934 obóz stał się podobozem KL Dachau. Po stworzeniu obozów Sachsenhausen i Buchenwald, w sierpniu 1937 roku obóz na zamku został zamknięty.
Jednak już w grudniu 1937 roku otwarto w tym samym miejscu obóz dla kobiet (niem. Frauen-Konzentrazionslager). Pierwszych dwieście więźniarek przywieziono w połowie grudnia z KL Moringen. Obóz kobiecy istniał krótko, do maja 1939 roku. W latach 1940-1945, SS zajęła zamek i zainstalowała tam m.in. część Inspektoratu ds. Obozów Koncentracyjnych.

Więźniowie i ofiary

Większość więźniów pierwszego okresu stanowiła opozycja polityczna, przede wszystkim komuniści. W 1934 roku zostali tu umieszczeni również więźniowie homoseksualiści, a od 1935 roku Żydzi, Sinti i Romowie oraz Świadkowie Jehowy.
W drugim, kobiecym okresie, 1415 kobiet trafiło do tego obozu. W większości należały one do opozycji politycznej, były Świadkami Jehowy, Żydówkami, prostytutkami, kryminalistkami lub innymi kobietami traktowanymi jako aspołeczne.
Zarówno więźniowie wcześniej, jak i więźniarki póżńiej, byli zmuszani do pracy niewolniczej i poodane ostremu rygorowi obozowemu. Niedożywienie i choroby powodowały śmierć wielu osób.

Dzieje powojenne

W drugiej połowie lat 90. XX wieku, władze Landu Saksonii-Anhalt planowały sprzedaż zamku. Po masowych protestach wycofały się z tego projektu w 2004 roku. Od tego czasu powstało miejsce pamięci i muzeum.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-17 17:31:53