Czytaj więcej"/> Drukuj
Leone Battista Alberti (ur. 18 lutego 1404 w Genui - zm. 25 kwietnia 1472 roku w Rzymie), włoski malarz, poeta, filozof, kartograf, muzyk i architekt. Wybitny przedstawiciel humanistycznego nurtu włoskiego Renesansu.
Alberti nie był z wykształcenia architektem, lecz uczonym - tworzył m.in. w oparciu o dzieło Witruwiusza De architectura libri decem. W dziele De pictura jako pierwszy sformułował zasady naukowe perspektywy oraz wprowadził siatkę ułatwiającą jej wykreślanie. Pierwsze jego dzieło to Tempio Malatestiano (niedokończone). Równocześnie projektuje Alberti pałac Rucellai we Florencji. Budynek ten różni się już od dzieł w stylu Brunelleschiego - jego ściany nie są takie masywne; cały budynek wydaje się lżejszy - już nie przytłacza przechodniów tak jak np. pałac Pittich. Po raz pierwszy zostają zastosowane pilastry dzielące piętra. Alberti wzorując się na Koloseum stosuje spiętrzenie porządków. Pilastrom najniższej kondygnacji nadaje charakter toskański, a dwóm górnym - koryncki.
Innym ważnym dziełem Albertiego jest fasada florenckiego kościoła Santa Maria Novella, gdzie po raz pierwszy zostają zastosowane woluty mające złagodzić przejście między nawą główą i nawami bocznymi - zabieg ten stosowany jest później bardzo często.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-17 18:37:01