Czytaj więcej"/> Drukuj
Laptop -

Laptop -
Laptop (powszechnie nazywany także notebook) to mały, przenośny komputer osobisty. Inne zminiaturyzowane komputery (mniejsze od laptopów) to palmtopy (np. Palm lub PocketPC). W 2004 roku co 30% sprzedanych komputerów osobistych to notebooki.

Budowa

Laptop -
Zbudowany przeważnie jako pojedyncze niewielkie zamykane urządzenie, w którym znajdują się wszystkie podzespoły wewnętrzne (procesor, pamięć, itd.), wybrane wejścia dla nośników (CD-ROM, dyskietki), urządzenia komunikacji z użytkownikiem (klawiatura, ekran LCD oraz TrackPoint lub touchpad). Ekran notebooka jest wykonany w technologi LCD o rozmiarze (12-17 cali).
Laptop -
Laptopy mają wewnętrzne akumulatory pozwalające na kilka godzin pracy bez napięcia sieciowego, oraz zewnętrzne zasilacze umożliwiające pracę oraz ładowanie akumulatorów z sieci elektrycznej.
Masa współczesnego (rok 2005) laptopa waha się zazwyczaj w granicach od 1 do 4 kilogramów. Notebooki mniejsze od kartki papieru formatu A4 i ważące około 1 kg określa się mianem ang. subnotebook, a te cięższe, ważące około 5 kg - ang. desktopreplacement (zastępstwo komputera biurkowego).

Historia

Przodkami laptopów były komputery przenośne, np. Osborne 1 czy Macintosh Portable. Z powodu zastosowania w nich akumulatorów kwasowo-ołowiowych komputery te ważyły od 9 do 14 kg.
Pierwszym oferowanym komercyjnie laptopem był Grid Compass Computer 1109. W roku 1979 zaprojektował go William Moggridge dla Grid Systems Corporation. Komputer ten był używany w programie NASA dotyczącym promów kosmicznych we wczesnych latach 80-tych. Komputer miał 340kB RAM, obudowę ze stopu magnezu oraz podświetlany wyświetlacz. W USA kosztował 800 dolarów.

Cechy

W chwili obecnej można kupić notebooka w cenie komputera stacjonarnego z monitorem LCD. Do wad zaliczają się: niewygodna klawiatura i problemy ze sterowaniem kursorem, oraz wzrost wagi wraz ze wzrostem funkcjonalności.
Niektóre z tych wad eliminuje możliwość podłączenia do laptopa zewnętrznej klawiatury, myszy i monitora - system taki umożliwia wygodną pracę w biurze, oraz używanie komputera w terenie. Z drugiej strony jeszcze bardziej zwiększa cenę laptopa.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-15 03:20:40