Czytaj więcej"/> Drukuj
Lądek Zdrój (dawniej niem. Bad Landeck) - miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, siedziba władz gminy.
Położony jest na Ziemi Kłodzkiej pomiędzy Górami Złotymi a Krowiarkami w dolinie rzeki Białej Lądeckiej, 25 km na południowy wschód od Kłodzka na terenie przynależnym geograficznie do Sudetów Południowo-Wschodnich.
Zamieszkuje go 6.966 mieszkańców (31.12.2003, źródło).

Historia

Lądek_Zdrój -
Prawa miejskie uzyskał w 1282 z nadania księcia wrocławskiego Henryka IV Probusa. Jest jednym z najbardziej znanych oraz najstarszych uzdrowisk polskich - jako uzdrowisko był znany już pod koniec XV wieku. Uważane jest za najstarsze uzdrowisko w Polsce, gdyż według źródeł historycznych już w 1241 istniały tu urządzenia kąpielowe zniszczone przez Mongołów wracających spod bitwy pod Legnicą. Najstarszy zakład przyrodoleczniczy „Jerzy” z basenem zbudowanym na źródle o tej samej nazwie został wzniesiony w 1498.

Sanatorium

Występują tu radoczynne (zawierające radon) cieplice siarczkowe i fluorkowe. Przyjeżdżają tu przede wszystkim osoby z chorobami reumatycznymi, ortopedycznymi i neurologicznymi. Wody radonowe powodują wzrost poziomu hormonów płciowych. Najbardziej reprezentacyjnym sanatorium jest zakład przyrodoleczniczy „Wojciech” (dawny Marienbad). Wyróżnia się neobarokowymi zdobieniami, marmurowymi misami z ujęciami wód leczniczych. Zakład posiada również okrągły basen z ciepłą mineralną wodą, wokół którego rozmieszczone są marmurowe XIX-wieczne wanny do kąpieli perełkowych.
W Bad Landeck leczyli sie między innymi: Goethe, caryca Katarzyna II, car Aleksander I, królowie pruscy, John Quincy Adamsprezydent USA.

Atrakcje turystyczne

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-12 22:00:56