Czytaj więcej"/> Drukuj

Guómíndǎng (國民黨, pisane też Kuomintang) - dosłownie Partia Narodowa, partia utworzona w Chinach w 1912 przez Song Jiaoren. Wygrała wybory do parlamentu w lutym 1913. W październiku prezydent Chin Yuan Shikai nakazał rozwiązanie Guómíndǎng i usunięcie jej członków z parlamentu. (
Partia została odtworzona przez Sun Yat-sen w 1919 i stała się partią rządzącą w południowych regionach. Za rządów Sun Yat-sen partia współpracowała ze Związkiem Radzieckim i Komunistyczną Partią Chin. W 1925 Sun Yat-sen zmarł, a przywództwo objął dotychczasowy głównodowodzący armii Jiang Jieshi (znany też jako Chiang Kai-shek). W lecie 1925 Guómíndǎng odniósł znaczne sukcesy militarne, lecz wybuchły też walki wewnętrzne między komunistyczną a narodową frakcją, które zakończyło zerwanie współpracy ze Związkiem Radzieckim przez Jiang Jieshi w marcu 1926. Do 1928 Guómíndǎng opanował prawie całe Chiny.
Choć lokalne walki trwały przez cały czas, wojna domowa na pełną skalę z wspieranymi przez Związek Radziecki komunistami wybuchła dopiero w 1945. Do 1949 komuniści opanowali większość Chin, Guómíndǎng został u władzy jedynie w prowincji Taiwan.
Guómíndǎng do dzisiaj jest jedną z największych partii Republiki Chińskiej.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-24 16:56:05