Czytaj więcej"/> Drukuj
Podstawowe informacje
ludność (2000) ok. 3 400
położenie geogr. 22°27'E i 51°39'N
nr kierunkowy 0-81
kod pocztowy 21-150
zn. rejestracyjne LLB
Przynależność administracyjna
województwo lubelskie
powiat lubartowski
gmina Kock

Kock – miasteczko położone na Polesiu Lubelskim.
Najstarsze ślady pierwszego osadnictwa w okolicy datowane są na 5000 lat p.n.e., odnaleziono także późniejsze ślady różnych kultur. Pierwszą stałą osadę na terenie obecnego Kocka datuje się na X wiek. W wieku XII istniała tu parafia. Prawa miejskie w 1417, potwierdzone w 1443. W XVI i XVII wieku własność rodziny Firlejów, następnie, od roku 1750, właścicielką jest księżna Anna Jabłonowska z Sapiehów, po jej śmierci Kock przejmują bankierzy - wierzyciele. Znaną postacią Kocka był cadyk Mendel Morgenstern. W wieku XIX ludność bierze czynny udział w powstaniach narodowych, za co miasto od roku 1870 zostaje pozbawione praw miejskich. Odzyskuje je dopiero w 1915 roku. Po I wojnie światowej miasto nie rozwija się zbyt intensywnie. W roku 1927 wielki pożar. Dużą część mieszkańców miasta stanowi ludność żydowska.
W kampanii wrześniowej w okolicach Kocka działała Samodzielna Grupa Operacyjna "Polesie" gen. Franciszka Kleeberga, a pod samym miastem stoczona została ostatnia bitwa tej kampanii. Okupacja przynosi masową deportację żydowskich mieszkańców do obozów zagłady.
Obecnie niewielki ośrodek usługowy i edukacyjny działający na rzecz okolicznej rolniczej okolicy. Drobne zakłady z branży stolarskiej, metalowej i przetwórstwa rolno-spożywczego. W okolicy stawy hodowlane.
Ciekawostki:
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-15 03:32:39