Czytaj więcej"/> Drukuj
Koalicja Konserwatywna to polskie ugrupowanie polityczne Kazimierza Michała Ujazdowskiego, powstałe w wyniku rozłamu w Partii Konserwatywnej w lutym 1994 roku.
Powodem wystąpienia z partii części działaczy był spór z przewodniczącym PK Aleksandrem Hallem na temat modelu integracji prawicy po przegranych wyborach parlamentarnych w 1993 roku. Grupa pod przewodnictwem Kazimierza Ujazdowskiego opowiadała się za stworzeniem wspólnego bloku prawicowego wraz z Porozumieniem Centrum i Zjednoczeniem Chrześcijańsko-Narodowym. Aleksander Hall był zaś za zbliżeniem z Unią Demokratyczną i Kongresem Liberalno-Demokratycznym.
W 1996 roku Koalicja Konserwatywna współtworzyła Akcję Wyborczą Solidarność. W wyborach parlamentarnych 1997 roku zdobyła dwa mandaty (Kazimierz Ujazdowski we Wrocławiu i Jerzy Polaczek w Katowicach. W lutym 1999 roku Koalicja Konserwatywna połączyła się ze Stronnictwem Konserwatywno-Ludowym.
Po rozłamie w SKL w roku 2001 środowisko tworzące wcześniej Koalicję Konserwatywną utworzyło Przymierze Prawicy, które następnie w 2002 r. zjednoczyło się z partią Prawo i Sprawiedliwość. Kazimierz Michał Ujazdowski został wiceprezesem PiS.
Główni liderzy: Kazimierz Michał Ujazdowski, Piotr Krzywicki, Rafał Matyja, Jerzy Polaczek, Andrzej Raj, Grzegorz Stopiński, Wojciech Starzyński, Paweł Zalewski.

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-23 18:02:06