Czytaj więcej"/> Drukuj
br /> Kościerzyna jest miastem powiatowym w północnej Polsce, w województwie pomorskim. jest położona w południowej części Pojezierza Kaszubskiego. Wysokość nad poziomem morza: 150 m. Kościerzyna to piękna miejscowość w samym sercu Kaszub. Miasto otoczone jest przez urocze jeziora - Gałęźne, Kapliczne, Wierzysko, niedaleko leży też jezioro Garczyn. Nic dziwnego zatem, że przybywa tutaj wielu turystów zachęconych interesującą okolicą.
Przyroda nie jest jedynym atutem miasta. Z jego historią związanych jest wiele ciekawych opowieści. Jedna z nich dotyczy herbu Kościerzyny, na którym widnieje niedźwiedź pod dębem. Niedźwiedź - ponieważ według legendy przed wiekami zwierzę to nękało mieszkańców osady leżącej na terenie dzisiejszego miasta. Potężna bestia była postrachem okolicy. Napotkanych w borze ludzi zabijała uderzeniem silnych łap, siejąc powszechne przerażenie. Do czasu, aż znalazł się śmiałek - odważny syn kowala, który postanowił położyć kres życiu bestii. Wziąwszy dzidę i tarczę w głębi puszczy stoczył z niedźwiedziem bój na śmierć i życie. Zwierzę przegrało z człowiekiem. Po powrocie zwycięzca został przez wdzięcznych mieszkańców obwołany wodzem plemienia. Na jego tarczy umieszczono wizerunek niedźwiedzia jako symbolu siły. Rosochaty dąb, pod którym kroczy zwierzę, symbolizuje zaś potęgę i wieczne trwanie.

Historia

Początki miasta pod koniec XIII wieku. Początkowo była to osada znajdująca się przy grodzie obronnym. Prawa miejskie uzyskała w 1398. Do XIX wieku był to ośrodek rejonu rolniczego. Od połowy XIX wieku ważny ośrodek polskości na Kaszubach. W 1931 roku przez Kościerzynę poprowadzono tzn. magistralę węglową (Śląsk-Gdynia).

Zabytki

Na ul. Towarowej skansen parowozów (czynny codziennie od 10 do 18).

Ludność

Miasta partnerskie

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-25 12:31:55