Czytaj więcej"/> Drukuj


Kazimierz Karol I Odnowiciel, Mnich (ur. 26 lipca 1016, zm. 28 listopada 1058) – książę z dynastii Piastów, władca Polski w latach 1039-1058, syn Mieszka II. W latach 1034-1039 najprawdopodobniej nie zdołał objąć władzy, został wygnany, a kraj pogrążył się w kryzysie.
Po śmierci Mieszka ster rządów zapewne chciała przejąć Rycheza, wcześniej skłócona z mężem. Kazimierz prawdopodobnie ulegał woli ambitnej matki. Ona sama najprawdopodobniej wywiozła z kraju koronę w okresie rządów Bezpryma, co obecnie odczytuje się jako dbanie o prawa syna do tronu. Kazimierz nie zdołał się jednak koronować ze względu na trudności wewnętrzne i zewnętrzne (sprzeciw Cesarstwa).
Wielkopolska uległa buntowi ludowemu skierowanemu przeciwko możnowładcom i Kościołowi i nastąpił masowy powrót do pogaństwa. Na Mazowszu powstało oddzielne państwo Miecława (Masława). Na Pomorzu władzę przejęła lokalna dynastia. W 1038 Polskę najechał czeski książę Brzetysław I. Złupił on Wielkopolskę i zajął Śląsk oraz Małopolskę. Ze zdewastowanego Gniezna wywiózł relikwie św. Wojciecha.
Kazimierz, przebywający dotychczas na Węgrzech, udał się do Niemiec, gdzie nowy cesarz Henryk III udzielił mu militarnego wsparcia w 1039. Cesarz obawiał się bowiem zbytniego wzmocnienia Brzetysława. Pomoc okazał również książę ruski Jarosław Mądry. Kazimierz pojął za żonę jego siostrę Marię Dobroniegę. W 1041 na mocy układu w Ratyzbonie Brzetysław zrzekł się wszystkich ziem poza Śląskiem. Nie zniszczony Kraków stał się główną siedzibą polskiego księcia.
W 1047 roku, we współdziałaniu z Jarosławem, Kazimierz zaatakował Mazowsze i pokonał Miecława. Przyłączył wówczas Mazowsze oraz zapewne Pomorze Gdańskie, jako że w bitwie zostali pokonani sojusznicy Miecława – książęta pomorscy. W 1050 wbrew woli cesarskiej Kazimierz zajął czeski Śląsk. Spór rozstrzygnął w 1054 roku cesarz w Quedlinburgu – Śląsk pozostał przy Polsce za cenę corocznego trybutu wysokości 500 grzywien srebra i 30 złota.
Kazimierzowi nie udało się odbudować metropolii kościelnej, choć czynił ku temu znaczne kroki. Zamiast utrzymywać stałą drużynę wojów zapoczątkował on zwyczaj nadawania ziemi rycerzom w zamian za służbę wojskową. Starania o odbudowę kraju z kryzysu sprawiły, iż Kazimierz został obdarzony przydomkiem Odnowiciela.
Kazimierz miał czterech synów, jego następcą został Bolesław II Śmiały, Szczodry, a po jego wygnaniu władzę objął drugi syn Odnowiciela – Władysław I Herman.
{{Tree|ojciec_ojca=Bolesław I Chrobry zm. 17 czerwca 1025|matka_ojca=Emnilda Słowiańska zm. między 1013 a 1017 |ojciec_matki=Herenfried Ezon Lotaryński zm. 21 maja 1034|matka_matki=Matylda Rzymska zm. 4 listopada 1025|ojciec=Mieszko II Lambert zm. 10 maja 1034|matka=Ryksa Lotaryńska zm. 21 marca 1063|osoba=Kazimierz I Odnowiciel zm. 28 listopada 1058}}
Żona
Potomstwo
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-05-15 09:14:37