Czytaj więcej"/> Drukuj
Kazimierz Józef Marian Michałowski (ur.14 grudnia 1901 w Tarnopolu, zm. 1 stycznia 1981 w Warszawie) - polski archeolog, egiptolog, historyk sztuki, członek PAN.

Droga naukowa

Ukończył gimnazjum w Tarnopolu, po czym odbył studia z zakresu archeologii klasycznej i historii sztuki na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, pod naukowym kierownictwem Jana Bołoz-Antoniewicza i Edmunda Bulandy, był też słuchaczem wykładów znakomitego filozofa i wielkiej osobowosći - prof. Kazimierza Twardowskiego. W czasie studiów odbył podróż do Wenecji i Mediolanu, a następnie przez południową Francję do Paryża.
Wiedzę swoją poszerzał na uczelniach w Berlinie, Heidelbergu, Paryżu, Rzymie i Atenach. Po obronie doktoratu na UJK został docentem w Katedrze archeologii klasycznej Uniwersytetu Jana Kazimierza, następnie (od 1930) Uniwersytetu Warszawskiego.
W czasie wojny internowany w obozie jenieckim w Woldenburgu
Stworzona przez Kazimierza Michałowskiego polska szkoła archeologii – przyjmowana dziś jako wzorcowa – łączy wykopaliska i badania z pracami konserwatorskimi.

Najważniejsze prace archeologiczne

Funkcje

Do końca życia był aktywny naukowo i pełnił wiele funkcji:

Publikacje

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-13 06:47:36