Czytaj więcej"/> Drukuj
Katar, Państwo Katar – małe państwo położone we wschodniej części Półwyspu Arabskiego nad Zatoką Perską. Graniczy z Arabią Saudyjską i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.
/b>

Ustrój polityczny

Opis ustroju społeczno-politycznego, rodzaju rządów, podziału terytorialnego, opis instytucji itp. linki do podstron gdy konieczne.

Geografia

Podstawowe informacje o geografii i odsyłacz do artykuły o geografii kraju

Historia

Kraj jest rządzony przez ród al-Thani, który jest u władzy nieustannie od XVIII w. W historii kraju tylko dwa razy był on pod zaborami: w latach 1872-1916 był on wcielony do Turcji, a w latach 1916-1971 był okupowany przez Wielką Brytanię. Tak więc od roku 1971 tym wewnętrznie stabilnym krajem znów rządzi ród al-Thani.

Gospodarka

Katarowi najwięcej dochodów przynosi wydobycie ropy naftowej oraz gazu ziemnego. Krajowy przemysł koncentruje się nie tylko na wydobywaniu tych surowców, ale i na ich przetwórstwie. Rozwija się ponadto hutnictwo żelaza i nawozów sztucznych. Użytki rolne stanowią 4,8% powierzchni kraju. Zastosowanie wysokiej techniki nawadniania pozwala na szeroką uprawę warzyw i owoców. Modernizowanie jest przetwórstwo ryb. Pomimo to większość żywności musi być importowania. Katar jest także ważnym centrum bankowości.
Sieć drogowa jest doskonale rozwinięta, podobnie transport lądowy i lotniczy. Państwo zapewnia pomoc socjalną i bezpłatną naukę wszystkim mieszkańcom. Liczba miejsc w istniejących w Katarze szkołach wyższych jest ograniczona, znacząca część młodzieży studiuje za granicą.
Produkt krajowy brutto na jednego mieszkańca: 19 tysięcy dolarów.

Demografia

Dane można znaleźć w CIA Factbook [1]

Kultura

Podstawowe informacje o kulturze i odsyłacz do artykuły o kulturze kraju
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-18 00:52:26