Czytaj więcej"/> Drukuj
Kalisz (łac. Calisia, niem. Kalisch, ros. Кализ) - miasto w południowo-wschodniej części województwa wielkopolskiego, nad rzeką Prosną. W latach 1975-1998 był siedzibą województwa kaliskiego, obecnie jest miastem na prawach powiatu i siedzibą powiatu kaliskiego ziemskiego. W mieście istnieje fabryka fortepianówCalisia. Ważny ośrodek produkcji koronek i firan (Wistil, Haft), produkcji maszyn i silników (PZL), koncentratów spożywczych (Winiary), przemysł włókienniczy (Runotex, Polo), spożywczy (słodycze Kaliszanka, napoje Hellena). Ośrodek kulturalny (teatr, orkiestra symfoniczna, muzea). Dobrze rozwinięty rynek medialny (liczne gazety lokalne, radio, TV). Drugie pod względem wielkości miasto województwa wielkopolskiego i jedno z większych miast w Polsce (37. miejsce w 2004 pod względem liczby ludności i 35. miejsce w 2004 pod względem powierzchni). Współtworzy, wraz z Ostrowem Wielkopolskim i zespołem Skalmierzyc, konurbację i okręg przemysłowy.

Historia

Liczne odkrycia rzymskich importów wskazują na to, że okolice Kalisza były ważnym ośrodkiem na trasie szlaku bursztynowego. To oraz podobieństwo średniowiecznej nazwy Kalisza do antycznej Calisii wzmiankowanej w II wieku n.e. przez Ptolemeusz z Aleksandrii dało asumpt do ich utożsamiania. Obecnie historycy odrzucają taką hipotezę.
Osada kasztelańska z grodem od IX w. Nazwa pochodzi od używanego w Wielkopolsce archaizmu kał oznaczającego bagno, mokradło. Prawa miejskie na bazie prawa magdeburskiego Kalisz otrzymał między latami 1253-1260. W czasie rozbicia dzielnicowego (XIII w.) stolica osobnego księstwa. W czasach nowożytnych siedziba wojewody, ośrodek sukiennictwa i stolarstwa, potem, w XIX wieku, przemysłu przędzalniczego. Ośrodek naukowy i religijny, po opuszczeniu habsburskich Czech w pobliżu osiedliły się wspólnoty braci czeskich. Od 1835 r. nieprzerwanie działa teatr założony przez Wojciecha Bogusławskiego. W początkach XIX w. siedziba stronnictwa politycznego kaliszan dążącego do reform gospodarczych.
W dniach 7 a 22 sierpnia 1914 roku w czasie I wojny światowej miasto zostało prawie całkowicie zniszczone ostrzałem artyleryjskim i poprzez podpalenia przez wojska niemieckie pod dowództwem majora Hermanna Preuskera. Na Wzgórzu Wiatracznym dokonano mordu na 80 cywilach (decymacja 800 zatrzymanych mężczyzn). Niemiecka komisja oceniła wówczas straty poniesione przez miasto na 25 mln rubli w złocie.

Kalendarium Kalisza

Honorowi Obywatele miasta

Zabytki

Architektura sakralna Cmentarze Budynki użyteczności publicznej Fortyfikacje Koszary Więzienia Zabudowa przemysłowa Pałace Domy Mosty Pomniki Parki Rezerwaty archeologiczne

Reprezentacyjne ulice Śródmieścia Kalisza

Kościoły

Kalisz -

Cmentarze

Hotele

Znane osoby związane z Kaliszem

Kalisz -

Politycy związani z Kaliszem

Jan Paweł II w Kaliszu

Znane firmy

W Kaliszu ma swoją siedzibę lub przedstawicielstwo wiele znanych firm. Są to m.in.:

Handel wielkopowierzchniowy

Przyszłość i Rozwój miasta

Obecnie widoczny jest znaczny rozwój Kalisza. Szybka rozbudowa dzielnicy mieszkaniowej Dobrzec, oddanie do użytku północno-zachodniej obwodnicy miasta. Rozwój firm: Winiary, Kaliszanka. Budowa wielkiego centrum handlowego - Galeria Kalisz, budowa Trasy Bursztynowej, budowa hali sportowo-widowiskowej na Dobrzecu. W bliskich planach jest również budowa biblioteki akademickiej i powiększenie granic administracyjnych miasta poprzez przyłączenie do niego pobliskich miejscowości. Kalisz w ostatnich latach rozwija się w sposób zadowalający. Miasto stara się równiez o ponowne przywrócenie mu statusu miasta wojewódzkiego.

Koleje

Przez Kalisz przechodzi linia kolejowa Ostrów Wielkopolski-Łódź Kaliska.
Dworce kolejowe: W Kaliszu rozpoczyna się, nieczynna obecnie, linia wąskotorowa Kalisz-Żelazków.
Dworce kolejowe na linii wąskotorowej:

Drogi

W Kaliszu krzyżują się drogi krajowe nr 12 Łęknica-Dorohusk i nr 25 Oleśnica-Koszalin. Kalisz posiada 185 km dróg.
Dworce autobusowe:

Komunikacja Miejska

Komunikacja lotnicza

Kalisz korzysta z lotniska Aeroklubu Ostrowskiego w Michałkowie. Partycypuje także w kosztach rozbudowy ostrowskiego lotniska (Fundacja Rozwoju Lotniska Wielkopolska Południowa).

Przedszkola

Szkoły podstawowe

Gimnazja

Szkoły ponadgimnazjalne

Szkoły artystyczne

Szkoły biznesowe

Szkoły Wyższe

Planuje się także utworzenie w przyszłości Uniwersytetu Kaliskiego.

Telewizja

Prasa

Radio

Szpitale

Wody

Ważniejsze Mosty

Obecnie w Kaliszu jest 39 mostów.

Dzielnice miasta
Dzielnice Kalisza o zabudowie wielorodzinnej:
Kalisz -
Asnyk, Widok, Kaliniec, Dobrzec, Śródmieście, Korczak, Czaszki
Dzielnice o zabudowie przeważnie jednorodzinnej: Majków, Zagorzynek, Winiary, Rajsków, Szczypiorno, Chmielnik, Ogrody

Sport

Ciekawostki

Miasta partnerskie

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-20 03:53:51