Czytaj więcej"/> Drukuj
Kaiserslautern - miasto w południowo-zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat (niem. Rheinland-Pfalz), 49°29'N, 7°37'E.
http://en.wikipedia.org/upload/6/65/Kaiserslautern_in_Germany.png
Położenie Kaiserslautern w Niemczech

Miasto znajduje się przy autostradzie A6, mniej więcej w połowie drogi między Mannheim a Saarbrücken (po ok. 70 km od obu miast), leży w Lesie Palatynackim (niem. Pfalzer Wald). Miasto liczy ok. 100 tys. mieszkańców i jest jednym z większych miast Palatynatu.

Historia

Miasto zostało założone przez cesarza Fryderyka Barbarossę ok. 1150 r. Wcześniej, nad znajdującą się tu rzeką Lautrą (łac. Lautra, niem. Lautern) od IX w. istniał tu dworek myśliwski cesarzy. Fryderyk Barbarossa rozpoczął budowę miasta i do dziś jest mile wspominany. Z tego powodu Kaiserslautern nosi czasem przydomek Die Barbarossastadt ("Miasto Barbarossy").
W 1793 Kaiserslautern trafiło wraz z całym Palatynatem do Francji Napoleona. Po Kongresie Wiedeńskim (1815 r.) Palatynat znalazł się w obrębie Królestwa Bawarii.
Podczas I wojny światowej francuskie samoloty zbombardowały kilkakrotnie miasto. Po wojnie, do 1930 r., miasto znajdowało się pod okupacją francuską (w obrębie Okręgu Saary).
W 1945 r. miasto zajęły wojska francuskie (podczas walk zniszczono jego sporą część) i Kaiserslautern znalazło się we francuskiej strefie okupacyjnej Niemiec.
W 1900 r. założono popularny klub piłkarski 1.FC Kaiserslautern, w 1969 r. miejscowy Uniwersytet (Universität Kaiserslautern), od 2003 r. Politechnika (Technische Universität Kaiserslautern).

Herb

http://de.wikipedia.org/upload/3/34/Wappen_kaiserslautern.jpg
Herb miasta
Herb mista stanowi ryba umieszczona pionowo na tarczy składającej się z pionowych pól, kolejno: czerwone, srebrne, czerwone. Tradycja mówi, że Fryderyk Barbarossa był zachwycony ogromną ilością znajdujących się w Lautrze ryb; co dziś wygląda nieco dziwnie, zważywszy, że rzeka jest raczej potokiem nie przekraczającym 3 m szerokości.

Ludność

Miasto liczy ok. 100 tys. mieszkańców. W większości są to rodowici Niemcy, ale sporo osób zza granicy studiuje na miejscowym Uniwersytecie. Dodatkowo, ok. 40 tys. mieszkańców stanowią Amerykanie, zatrudnieni w pobliskiej bazie amerykańskiej w Rammstein. Mieszkają oni w zachodniej części miasta, ogrodzonej i niedostępnej dla zwykłych obywateli. Często na ulicach Kaiserslautern można spotkać charakterystyczne, amerykańskie samochody policyjne. Miejscowe prawo stanowi, że jeśli w wypadku uczestniczy obywatel USA, niemiecka policja ma obowiązek powstrzymać się z wykonywaniem działań do czasów przybycia policjantów amerykańskich.
W Kaiserslautern niewielką przewagę nad katolikami mają protestanci, głównie ewangelicy. Miasto znajduje się w diecezji Speyer.

Przemysł

W Kaiserslautern istnieje kilka fabryk, z czego największe to fabryka Opel A.G. oraz Pfaff AG. Sporo osób zatrudnia Uniwersytet. Pozostałe dziedziny pracy obejmują sprawy finansowe: banki, ubezpieczenia itp.

Wygląd miasta, atrakcje turystyczne

Kaiserslautern jest miastem położonym w dolinie, otoczonym przez lasy. Lasy są czyste i dobrze utrzymane i można w nich spotkać wielu spacerowiczów.
W środku miasta znajduje się najwyższy budynek miasta - Ratusz. Na szczycie ratusza znajduje się kawiarnia oraz taras widokowy, skąd można podziwiać piękną panoramę okolicy.
http://en.wikipedia.org/upload/1/11/Kaiserslautern_town_big.jpg
Panorama miasta z Ratusza

Blisko ratusza znajduje się teatr (również grane są spektakle operowe) - Pfalzteather, przez niektórych uważany za najlepszy w regionie, galeria i muzea.
W centrum miasta znajduje się (nieużywana już) hala handlu owocami (Fruchthalle), dwunawowy kościół św. Marcina z XII w., ogród botaniczny (Japanischer Garten). Na miejscowym cmentarzu osobną kwaterę zajmują groby żołnierzy poległych podczas I wojny światowej (Niemcy, Rosjanie, Francuzi). Na rynku w soboty odbywa się targ.
Głównym obiektem miasta jest z całą pewnością stadion piłkarski, położony na Wzgórzu Betzenberg. Grający tam klub piłkarski 1.FC Kaiserslautern ("FCK") jest najlepszym klubem regionu i to on przyniósł miastu popularność w całym kraju. FCK doprowadził do świetności Fritz Walter, piłkarz tego klubu i reprezentacji Niemiec.

Linki

http://www.kaiserslautern.de - strona urzędu miasta
http://www.uni-kl.de - strona Uniwersytetu
http://www.fck.de - strona klubu piłkarskiego
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-18 00:20:38