Czytaj więcej"/> Drukuj
Kaganat zachodni - orda turecka powstała pod koniec V wieku po rozpadzie Kaganatu starotureckiego.
Kaganat ten, korzystając z częstych wojen Persji z Bizancjum zajmował kolejne części tych krajów - raz paktując z Persją przeciw Bizancjum, a raz na odwrót.
W 626 r. Kaganat ten, do spółki z cesarzem Herakliuszem, podbił Zakaukazie, gdzie Turcy założyli swoje państwo, od którego swój początek wiedzie Azerbejdżan.
Najdalej na zachód położona część Kaganatu działającego na stepach czarnomorskich usamodzielniła się i stworzyła najpierw Kaganat Protobułgarski a potem Kaganat Połowiecki.
Centralna część Kaganatu Zachodniego osiadła głównie na terenach dawnego królestwa Chorezmu. Jej stolicą stała się Samarkanda. Kaganat ten od czasu do czasu napadał na Persję "oczyszczając" jej północne tereny, które były następnie zasiedlane przez Turków.
Proces ten został gwałtownie powstrzymany po najeździe Arabów na Persję w 661 roku. Arabowie przejęli najpierw wszystkie dawne tereny aż do rzeki Amu-daria, a w roku 708 zorganizowali wyprawę, która dotarła do serca Kaganatu. W 710 roku Arabowie ostatecznie podbili Samarkandę i całkowicie rozbili Kaganat.
Północne obszary dawnej Persji i królestwa Chorezmu zamieszkiwała już jednak w przeważającej liczbie ludność turecka, która po przejściu na islam, zaczęła powolne "podgryzanie" państwa Arabów, zajmując w nim coraz bardziej dominującą pozycję. W 813 roku, po rozpadzie państwa Arabów na trzy kalifaty, Turcy przejęli praktycznie kontrolę nad Kalifatem Bagdadzkim, w którym władzę sprawowała jednak formalnie arabska dynastia Abbasydzka. Tereny za Amu Darią usamodzielniły się całkowicie, przekształcając się w pełni turecki Sułtanat Seldżucki.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-30 08:21:31