Czytaj więcej"/> Drukuj
Junak -

Junak - polski motocykl. Był jedynym motocyklem czterosuwowym produkowanym w PRL. W latach 1956 - 65 wyprodukowano łącznie 91 400 motocykli Junak, w tym 2500 trójkołowców typu B20 (dostawczy ze skrzynią z plandeką) oraz 8500 wózków bocznych typu W. Produkowany był w SFM w Szczecinie, przy czym silniki do niego produkowane były przez ZSM w Łodzi.
Konstrukcja, opracowana w latach 1951-52 w Biurze Konstrukcyjnym Przemysłu Motoryzacyjnego przez zespół pod kierunkiem J. Ignatowicza, przewyższała wiele motocykli renomowanych firm światowych owego czasu. Nic w tym dziwnego, skoro tworzyli go doświadczeni konstruktorzy opierając się na przedwojennych dokonaniach zespołu T. Rudawskiego, niezwykle utalentowanego konstruktora PZInż, "ojca" polskich Sokołów. Stąd tak wiele podobieństw w konstrukcji silnika Junaka do Sokoła 600 i 500. PRL-owskie realia oraz fatalna lokalizacja produkcji Junaka spowodowały permanentne trudności z osiągnięciem wymaganej jakości. Te same przyczyny uniemożliwiły podjęcie produkcji nowocześniejszych wersji silników S130, S131, S132.
Junak był również bardzo drogi jak na możliwości ówczesnych polskich nabywców. Ostatecznie zaś załamanie rynku motocykli ciężkich doprowadziło do zamkniecia produkcji w 1965 roku. Pomimo wszystkich swoich wad był jednak motocyklem lubianym, stając się z czasem "kultowym". Zwany przez niektórych (zdecydowanie niecelnie) polskim Harleyem, przez innych (równie niezasłużenie) zemstą zegarmistrza i kowala. Charakterystyczny tzw. gang czyli odgłos pochodzący z rury wydechowej, w połączeniu z hałaśliwą pracą rozrządu, umożliwia łatwe rozpoznanie tego motocykla nawet ze znacznej odległości, przy czym ta druga cecha jednocześnie jest "spadkiem" po Sokole, ale i jedynym bodaj ogniwem łączącym Junaka z Harley'ami. Niezależnie od tego, do dziś mimo upływu pół wieku, Junak pozostaje najbardziej technicznie zaawansowanym motocyklem polskiej produkcji w klasie cieżkiej.
Zobacz też:
Szczecińska Fabryka Motocykli, LWD Junak - samolot
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-25 12:03:53