Czytaj więcej"/> Drukuj
Judas Priest, brytyjski heavy metalowy zespół muzyczny założony w 1969 roku w Birmingham.
Początkowo występowali w nim K.K. Downing i jego bliski przyjaciel, basista Ian Hill. Skład uzupełnili Alan Atkins (śpiew) i John Ellis (perkusja).
Nazwę Judas Priest zaczerpnięto z tytułu piosenki Boba Dylana "The Ballad Of Frankie Lee And Judas Priest". W 1971 do grupy dołączył nowy wokalista Rob Halford oraz perkusista John Hinch. Wkrótce zatrudniono drugiego gitarzystę, Glena Tiptona.
Wkrótce grupa nagrała pierwszy album pt. "Rocka Rolla". Zespół stawał się coraz silniejszy a jego pozycję ugruntował znakomity krążek "British Steel", wprowadzający grupę w lata 80-te. Koncerty, na których Halford często wjeżdżał na scenę Harleyem, oraz jego ubiór (głównie skóra i ćwieki), przeszły do historii heavy metalu.
W międzyczasie doszło do zmiany perkusisty. Za bębnami zasiadł Dave Holland. Wkrótce, w połowie lat 80-tych zespół ogarnął kryzys, związany z bardziej komercyjnym charakterem ówczesnej muzyki grupy. Dopiero płyty "Ram It Down" i przede wszystkim "Painkiller" pozwoliły wrócić im na sam szczyt. Na tym drugim albumie pojawił sie nowy członek Judas Priest, Scott Travis. W 1992 Halford zdecydował się opuścić zespół i kontynuować kariere solową. Pozostali członkowie zwerbowali Tima Owensa ale nie odnieśli sukcesu. W 2002 roku powrócił Halford, z którym w 2005 został wydany album "Angel of Retribution".

Dyskografia

Linki zewnętrzne

Oficjalna witryna zespołu
Polska witryna fanów Judas Priest
Nieoficjalna strona zespołu, zawsze ze świeżymi newsami
Dobre źródło informacji o zespole
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-18 00:27:10