Czytaj więcej"/> Drukuj
Joseph_Smith -
Joseph Smith Junior (urodzony 23 grudnia 1805 w Sharon w stanie Vermont - zmarł 27 czerwca 1844) charyzmatyczny założyciel i przywódca mormonów. Wyznawcy mormonizmu czczą go jako proroka i męczennika. W roku 1844 startował w wyborach na Prezydenta USA, z programem zniesienia niewolnictwa. Był pierwszym kandydatem zamordowanym podczas kampanii prezydenckiej.
Zgodnie z doktryną mormonizmu, jako 14-letni chłopiec, modląc się doznał wizji religijnej, w której ukazał mu się Bóg i Jezus Chrystus, którzy przekazali mu, aby narazie nie przystępował do żadnego z kościołów i że zostanie powiadomiony póżniej co ma uczynić. Wg doktryny mormonizmu. ok. trzy lata później 21 września 1823r., a potem jeszcze raz 22 września ukazał mu się prorok Moroni, który wskazał mu, że na górze Cumorach znajdzie złote płytki z wyrytymi na nich inskrypcjami w języku reformowanym egipskim. Ich tekst, przetłumaczony przez Józefa Smitha, jak twierdził pod wpływem boskiego natchnienia, zawarł w Księdze Mormona. Księga Mormona została po raz pierwszy opublikowana 26 marca 1830 roku.
W 6 kwietnia 1830 Józef Smith i jego pięciu przyjaciół założyli Kościół Chrystusa wkrótce nazwany Kościołem Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Józef Smith został jego przywódcą, aż do 27 czerwca 1844 kiedy został zamordowany w miejscowości Carthage (w stanie Illinois).
Następcą Josepha Smitha w Kościele został Brigham Young.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-30 22:46:42