Czytaj więcej"/> Drukuj
John_von_Neumann -
, 1903 - 1957

John (János) von Neumann (ur. 28 grudnia 1903 w Budapeszcie - zm. 8 lutego 1957 w Waszyngton) - amerykański matematyk i informatyk. Wniósł znaczący wkład do wielu dziedzin matematyki, m.in. logiki matematycznej, teorii mnogości, teorii liczb. Stworzył solidne podstawy matematyczne mechaniki kwantowej. Był twórcą nowej dyscypliny naukowej - teorii gier. W latach pięćdziesiątych był jednym z pionierów informatyki.
John von Neumann urodził się jako najstarszy z trojga dzieci Miksa Neumanna, bankiera, i Margit Kann. Od wczesnych lat wykazywał zdumiewające zdolności pamięciowe - w wieku sześciu lat potrafił wykonać w pamięci dzielenie liczb ośmiocyfrowych. W wieku dwudziestu lat zaproponował oryginalną definicję liczb porządkowych.
W 1925 otrzymał tytuł bakałarza w dziedzinie inżynierii chemicznej. W roku 1926 otrzymał tytuł doktora nauk matematycznych na Uniwersytecie w Budapeszcie.
W 1930 wyemigrował do Stanów Zjednoczonych.
W 1932 opublikował książkę Mathematische Grundlagen der Quantenmechanik (Matematyczne podstawy mechaniki kwantowej), rozwijając aparat przestrzeni Hilberta w zastosowaniu do mechaniki kwantowej.
W 1937 nadano mu obywatelstwo Stanów Zjednoczonych.
W 1944 opublikował wraz z Oskarem Morgensternem książkę Theory of Games and Economic Behavior (Teoria gier i zachowania ekonomicznego), kładąc tym samym podwaliny pod rozwój teorii gier.
Brał udział w Projekcie Manhattan oraz w projekcie budowy bomby wodorowej.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-24 20:05:24