Czytaj więcej"/> Drukuj
John Maxwell Coetzee (urodzony 9 lutego 1940) jest południowoafrykańskim pisarzem. Urodził się w Kapsztadzie jako John Michael Coetzee (poźniej zmienił drugie imię na Maxwell). Swoje najmłodsze lata spędził w rodzinnym mieście oraz w Western Cape w hrabstwie Worcerster w RPA. Studiował na uniwersytecie w Kapsztadzie, gdzie uzyskał dyplomy z matematyki i z języka angielskiego.
We wczesnych latach 60. przeniósł się do Wielkiej Brytanii, gdzie przez pewien czas pracował jako programista; doświadczenia z tego okresu zawarł w książce Youth (2002). Następnie osiadł w USA by studiować literaturę na Uniwersytecie Stanowym Nowego Jorku w Buffalo; doktoryzował się w 1965.
W 1984 powrócił do Afryki Południowej by objąć stanowisko profesora literatury angielskiej na uniwersytecie w Kapsztadzie. W 2002 przeniósł się do Adelaide w Australii, gdzie do dziś wykłada na tamtejszym unwersytecie.
Jako jedyny autor został dwukrotnie uhonorowany nagrodą Bookera: za Życie i czasy Michaela K. w 1983 oraz za Hańbę w 1999. Został laureatem literackiej nagrody Nobla w 2003 roku.
Z chęci uniknięcia zainteresowania mediów nie pojawia się na uroczystościach wręczenia nagród. Oprócz powieści publikuje także prace krytyczne i tłumaczy.

Dzieła

border="1" align="center" | width="30%" align="center"| Poprzedni laureat:
Imre Kertész | width="40%" align="center"| Laureat Literackiej Nagrody Nobla za rok 2003 | width="30%" align="center"| Następny laureat:
Elfriede Jelinek
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-21 17:00:26