Czytaj więcej"/> Drukuj
Jerzy Hausner
Jerzy_Hausner -
Funkcja: Minister gosp. i pracy III RP
Okres urzędowania: od 7 stycznia 2003
do 31 marca 2005
Poprzednik: Jacek Piechota
Następca: Jacek Piechota
Data urodzin: 6 października 1949
Miejsce urodzin: Świnoujście, zachodniopom.
Małżonka -
Zawód: Ekonomista
Partia polityczna: Sojusz Lewicy Demokratycznej Partia Demokratyczna
Jerzy Hausner (ur. 6 października 1949 w Świnoujściu), polski polityk i ekonomista, poseł niezależny, wiceprzewodniczący Partii Demokratycznej - demokraci.pl.
Ukończył Akademię Ekonomiczną w Krakowie, następnie wieloletni pracownik tej uczelni; w 1994 otrzymał tytuł profesora nauk ekonomicznych, specjalizuje się w ekonomii politycznej oraz gospodarce i administracji publicznej. Autor ponad 200 publikacji, także książkowych.
Był szefem doradców wicepremiera Grzegorza Kołodki w rządzie Włodzimierza Cimoszewicza, następnie pełnomocnikiem rządu ds. reformy zabezpieczenia społecznego. Autor pakietu ustaw, które rozpoczęły proces zmian w polskich ubezpieczeniach społecznych. W 1996 powołany do Zespołu Doradców Ekonomicznych prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.
W październiku 2001 wszedł w skład gabinetu Leszka Millera jako minister pracy i polityki społecznej. Po zmianach strukturalnych w administracji rządowej od stycznia 2003 minister gospodarki, pracy i polityki społecznej, od czerwca 2003 także wicepremier. Firmował swoim nazwiskiem plan rządu naprawy finansów publicznych (plan Hausnera), który w większości nie doczekał się realizacji. Zachował stanowiska wicepremiera i ministra gospodarki i pracy w rządzie Marka Belki (od maja 2004).
7 lutego 2005 Hausner ogłosił swoje wystąpienie z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, której posłem był od 2001 roku. Później wystąpił też z klubu parlamentarnego SLD. 28 lutego 2005 roku wraz z przewodniczącym Unii Wolności Władysławem Frasyniukiem i Tadeuszem Mazowieckim zapowiedział utworzenie nowej formacji politycznej - Partii Demokratycznej. W związku z zaangażowaniem w działalność na rzecz tej organizacji odszedł z rządu 31 marca 2005. Został jednym z założycieli Partii Demokratycznej na jej pierwszym kongresie w dniach 7-8 maja 2005.
Jest żonaty (Maria), ma dwie córki (Katarzyna i Marta).


Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-24 15:43:51