Czytaj więcej"/> Drukuj
div class="img_right">Jastrzębie_Zdrój -

Opis miasta

Miasto, powiat grodzki, około 97 000 mieszkańców, położone na granicy Polski z czeską częścią Górnego Śląska, graniczy ponadto z powiatami Pszczyna, Żory, Rybnik, Wodzisław Śląski i Cieszyn. Przez miasto płyną małe rzeczki: Pszczynka, Jastrzębianka, Szotkówka i Gmyrdek.
Historycznie słynęło z uzdrowisk odwiedzanych głównie przez możnych państw niemieckojęzycznych (linia kolejowa do Wiednia). Obecnie zmarginalizowana funkcja uzdrowiskowa. Złoża borowin, wód mineralnych. Aktualnie słynie z eksploatacji wysokiej jakości węgla kamiennego koksującego w kopalniach Jas-Mos (dawniej Jastrzębie i Moszczenica), Zofiówka (dawniej Manifest Lipcowy), Borynia, ponadto (w dzielnicy odłączonej od miasta) Pniówek (we wsi o tej samej nazwie, dawniej Kopalnia XXX-lecia PRL) oraz do niedawna KWK Morcinek w pobliskich Kaczycach (ta ostatnia została zlikwidowana). Kopalnie te stanowią trzon Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Miasto uzyskało prawa miejskie w 1963 roku po połączeniu kilku okolicznych wsi: Jastrzębie Dolne, Jastrzębie Górne, osady uzdrowiskowej Zdrój, Moszczenica, Borynia, Szeroka, Zofiówka, Bzie Zameckie, Cisówka, Ruptawa, przejściowo Pniówek.
W latach 70. i 80. było lokalnym centrum oporu ruchu robotniczego NSZZ Solidarność, 3 września 1980 roku podpisano tu tzw. porozumienia sierpniowe.

Zabytki

Sławni ludzie

Dzielnice

Sport

W mieście istnieje klub piłkarski GKS Jastrzębie (dawniej MKS Górnik) który obecnie gra w III lidze. Inną drużyną piłkarską jest MOSiR Jastrzębie. Istnieje także klub baseballowy oraz klub hokejowy Czarni Jastrzębie. Jednak obecnie największą chlubą Jastrzębia jest KS Jastrzębski Węgiel, który jeszcze jako Ivett Jastrzębie Borynia zdobył mistrzostwo Polski w siatkówce. Jastrzębie wraca na mapę hokejową Polski. Po przykryciu dawnego lodowiska halą i po znalezieniu nowego sponsora klub hokejowy wystartuje w sezonie 2005/2006 jako Jastrzębski Węgiel w I lidze hokeja na lodzie.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-14 20:23:46