Czytaj więcej"/> Drukuj
Jan Maria Władysław Rokita (ur. 18 czerwca 1959 w Krakowie). Działacz polityczny III RP, poseł na sejm.
Jan Maria Rokita
Funkcja: Przewodniczący klubu PO
Okres urzędowania: od 19 października 2001
Poprzednik: -
Następca: -
Data urodzin: 18 czerwca 1959
Miejsce urodzin: Kraków
Małżonka: Nelli Arnold-Rokita
Zawód: Prawnik
Partia polityczna: Platforma Obywatelska (PO)

Jan Maria Rokita ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim na wydziale prawa. W młodości działacz opozycyjnego ruchu "Wolność i Pokój" (WiP), organizacji o profilu antykomunistycznym i pacyfistycznym. Po 1980 roku działał w NZS i NSZZ "Solidarność", został przewodniczącym tej organizacji na Uniwersytecie Jagiellońskim.
W 1989 roku wybrano go posłem na sejm PRL, był wówczas członkiem, a zarazem wiceprzewodniczącym Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego. W sejmie X kadencji szefował specjalnej komisji ds. zbadania archiwów dawnej Służby Bezpieczeństwa (SB), zwanej "Komisją Rokity". Był jednym z najmłodszych posłów na sejm. W 1991 roku przystąpił do Unii Demokratycznej, był przedstawicielem jej prawicowego skrzydła. W tym samym roku ponownie wybrany na posła.
W rządzie premier Suchockiej pełnił ważną funkcję szefa Urzędu Rady Ministrów. Miał ogromny wpływ na bieg ówczesnych wydarzeń, nazywano go nawet nieoficjalnym premierem. Zajmował się wówczas m.in. reformą podziału administracyjnego. Po obaleniu rządu pozostał parlamentarzystą UD, od 1994 roku zaś Unii Wolności. W 1995 roku był współautorem "Inicjatywy 3/4", mającej za cel niedopuszczenie Aleksandra Kwaśniewskiego do funkcji szefa państwa. Otwarcie odżegnywał się od poparcia Jacka Kuronia w wyborach. Za swą postawę został ukarany naganą przez władze UW.
W styczniu 1997 rozstał się z dotychczasową partią i został działaczem Koła Konserwatywno-Ludowego. W tym samym roku przystąpił do AWS, kandydując we wrześniu 1997 z list koalicji zmontowanej przez Mariana Krzaklewskiego. W sejmie III kadencji odsunięty na boczny tor przez działaczy AWS, którzy nie mogli zapomnieć mu członkostwa w Unii Wolności, został szefem prestiżowej i bardzo wpływowej Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zdecydowanie pozytywnie wypowiadał się o reformach rządu Buzka. W 2000 roku wybrano go prezesem Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego, zajął miejsce Mirosława Stycznia. Zasłynął jako zdecydowany przeciwnik kandydatury Mariana Krzaklewskiego w wyborach prezydenckich. On też wezwał go do ustąpienia na rzecz Jerzego Buzka z fotela szefa AWS.
Po powstaniu Platformy Obywatelskiej w styczniu 2001 był przeciwnikiem przyłączenia się do niej SKL, zmienił jednak zdanie pod wpływem fatalnych notowań AWS nie gwarantujacych tej formacji przekroczenia progru wyborczego. Dramatycznie niskie notowania Akcji były spowodowane ujawnieniem wielu afer w których zamieszani byli ludzie z AWS oraz doprowadzeniem do załamania gospodarczego w Polsce które spowodowało wzrost bezrobocia o ponad milion osób.
We wrześniu 2001 wybrany ponownie posłem na sejm RP, zdobył 20251 głosów w okręgu krakowskim. W 2002 roku kandydował na prezydenta Krakowa, przegrał jednak o włos z kandydatami SLD i UW. Ogromną popularność zapewnił Janowi Marii Rokicie występ w Komisji Śledczej badającej tzw. sprawę Rywina. Od tego czasu notuje się stały wzrost zaufania społecznego do Rokity, a notowania PO gwałtownie poszybowały w górę, z około 14% poparcia społeczeństwa do niemal 30%.
We wrześniu 2003 Jan Maria Rokita zabłysnął sejmową mową zobowiązującą rząd Leszka Millera do twardego obstawania przy przyznanych Polsce przywilejach nicejskich. Ukuł wówczas hasło "Nicea o muerte - Nicea albo śmierć", będące parafrazą castrowskiego socialismo o muerte.
Od czasu pierwszej krajowej konwencji Platformy Obywatelskiej w czerwcu 2003 r. Jan Maria Rokita pełni funkcję przewodniczącego klubu poselskiego Platformy Obywatelskiej, jak również jest członkiem zarządu krajowego PO. Od wielu lat związany jest z sejmową komisją administracji i spraw wewnętrznych. W poprzedniej kadencji sejmu był jej przewodniczącym oraz jednym z głównych twórców reformy administracyjnej kraju. Wypowiada się za stworzeniem koalicji rządowej z PiS po wyborach 2005. Nieoficjalnie mówi się, iż miałby wówczas szansę zostać premierem.
Żoną Jana Marii Rokity jest Nelli Arnold-Rokita, Niemka pochodząca z Kazachstanu. Razem wychowują córkę Nelli z jej pierwszego małżeństwa.

Linki zewnętrzne

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-20 05:00:51