Czytaj więcej"/> Drukuj
Jan_Hus -
Jan Hus (urodzony w roku 1370 w miejscowości Husinec - zginął na stosie 6 lipca 1415 w Konstancji), czeski reformator religijny i bohater narodowy, twórca ruchu religijnego husytyzmu, profesor Uniwersytetu Praskiego.
Hus żył w czasach, kiedy życie publiczne Europy było kontrolowane przez skorumpowany Kościół katolicki. Hus odrzucił autorytety kierownictwa Kościoła i powoływał się wyłącznie na Biblię. Domagał się radykalnej reformy Kościoła. Bronił kultury i języka czeskiego przed wpływami niemieckimi.
Jego program reformy Kościoła i obrona czeskich interesów narodowych zyskały szeroką popularność wśród mieszczan, chłopstwa i drobnego rycerstwa. Popierali go również niektórzy feudałowie.
Został wezwany na sobór do Konstancji, a następnie podstępnie uwięziony. Stanął przed sądem Inkwizycji, który uznał go za heretyka. Zginął spalony na stosie w 1415 roku.
Śmierć Husa stała się powodem do wybuchu powstania w Pradze, które ogarnęło całe Czechy i stało się początkiem wojen husyckich.
Janowi Husowi przypisuje się powiedzenie: O, sancta simplicitas - O, święta naiwności - ponoć wypowiedziane przez niego na stosie, a odnoszące się do starej kobiety, która pobożnie pomagała podkładać chrust pod jego stos. Używał też często biblijnego zdania Veritas omnia vincit (prawda wszystko zwycięży), które dostało się w skróconej formie na flagę czechosłowackich oraz czeskich prezydentów.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-16 02:40:48