Czytaj więcej"/> Drukuj
Jacht - jednostka pływająca o napędzie żaglowym lub motorowym służąca do rekreacji, turystyki, uprawiania sportu, celów szkoleniowych lub reprezentacyjnych.
Jachty żaglowe posiadają często pomocniczy napęd motorowy, analogicznej sytuacji na jachtach motorowych nie spotyka się, natomiast jednostki o napędzie głównym równorzędnym żaglowo-silnikowym nazywa się motosailerami - są to zwykle jachty turystyczne.
Jachtami nie nazywa się analogicznych jednostek służących wyraźnym i określonym celom użytkowym, jak różnego rodzaju zastosowania gospodarcze oraz transportowe, patrolowe, ratownicze, militarne itp.
Jachty żaglowe (zarówno kabinowe, jak i otwarte) mniejsze od jachtów potocznie nazywane są łódkami żaglowymi, lub po prostu żaglówkami, natomiast mniejsze jednostki motorowe (a w tym wszystkie nie posiadające kabiny) nazywane są motorówkami. Jednostki żaglowe większe od "typowych" jachtów nazywane są żaglowcami, natomiast jednostki porównywalne z jachtami motorowymi, spełniające jednak określone funkcje użytkowe to najczęściej kutry (pilotowe, patrolowe, rybackie itd...).
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-13 07:22:43