Czytaj więcej"/> Drukuj
Jacek_Dukaj -


Jacek Dukaj (ur. 30 lipca 1974 r. w Tarnowie) to polski pisarz, autor fantastyki. Pisuje głównie literaturę science fiction, choć niektóre z jego utworów zaliczyć można również do fantasy.

Życie

Studiował filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutował w wieku 16 lat opowiadaniem Złota galera, opublikowanym w lutym 1990 w miesięczniku "Fantastyka".
Dwunastokrotnie nominowany do nagrody im. Janusza A. Zajdla. Został laureatem Zajdla za rok 2001 za powieść Czarne oceany, za rok 2000 za opowiadanie Katedra oraz za rok 2003 za powieść Inne pieśni. Film animowany Tomasza Bagińskiego Katedra na podstawie opowiadania Dukaja został w 2003 roku nominowany do Oscara. W przygotowaniu jest film Bagińskiego na podstawie kolejnego opowiadania Dukaja - Ruch generała. Oprócz pierwszego wydania Xavrasa Wyżryna, okładki wszystkich książek Dukaja są autorstwa Bagińskiego. Dukaj trzykrotnie otrzymał nominację do Paszportu Polityki.
Teksty publicystyczne i recenzje Dukaja publikowane były w "Nowej Fantastyce", "SFinksie", "Miesięczniku", Framzecie", "Fantomie", "Feniksie" "Science Fiction", Super Fantastyka Powieść", "Czasie Fantastyki".
Opowiadania Dukaja przetłumaczone zostały na język angielski, niemiecki, rosyjski, czeski i węgierski. Złota Galera ukazała się w antologii The Dedalus Book of Polish Fantasy, tłumaczona przez Wieśka Powagę. Ruch Generała oraz fragmenty Katedry zostały przetłumaczone na angielski przez Michaela Kandela, jednak jak na razie nie zostały jeszcze wydane poza fragmentami dostępnymi w Internecie.

Bibliografia

Jacek_Dukaj -

Zbiory opowiadań

Powieści

Jacek_Dukaj -

W przygotowaniu

Opowiadania

Link zewnętrzny

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-21 07:47:26