Czytaj więcej"/> Drukuj
Izmir (pisownia turecka İzmir, starożytna Smyrna -- Σμύρνη) – miasto portowe w zachodniej Turcji, nad Zatoką Izmirską stolica ilu (prowincji) Izmir. Trzecie miasto pod względem wielkości w Turcji 2,3 mln mieszkańców, zespół miejski 2,7 mln. Ważny ośrodek handlowy i przemysłowy Turcji: huta żelaza, rafineria ropy naftowej, zakłady tytoniowe, włókiennicze i cementowe. Drugi port handlowy po Stambule. W Izmirze odbywają się największe na Bliskim Wschodzie Miedzynarodowe Targi Izmirskie. Siedziba dowództwa południowo-wschodnich kontyngentów NATO.

Ludność

Liczba mieszkańców:

Historia

Początki osadnictwa na terenie Izmiru sięgają 3000 roku p.n.e. Około 1000 p.n.e. Jonowie założyli miasto Smyrna, które zostało zburzone prawdopodobnie w 575 p.n.e. przez króla lidyjskiego Alyattesa II.
Odbudowane w pierwszej połowie IV w. p.n.e. przez Antygona I, a następnie rozbudowywane przez Lizymacha miasto, stało się głównym ośrodkiem handlowym w Azji Mniejszej. W czasach rzymskiego i bizantyjskiego panowania miasto wciąż się rozwijało.
W latach 1344-1403 należało do zakonu joannitów. W 1403 zostało zdobyte i zniszczone przez mongolskie wojska Timura.
W 1425 r. przeszło w posiadanie Imperium Osmańskiego. Zdobywcy zmienili nazwę miasta na Izmir. Po przegranej przez imperium I wojny światowej miasto w wyniku wojny grecko-tureckiej zostało zajęte przez Greków, co zostało usankcjonowane układem w Sèvres (1920). 9 listopada 1922 r. Izmir został zdobyty przez wojska Atatürka i podczas walk poważnie zniszczony. Traktatem pokojowym w Lozannie w 1923 z powrotem przyznany Turcji. Zgodnie z osobnym porozumieniem pomiędzy Grecją i Turcją nastąpiła wymiana ludności, dlatego miasto jest dziś zamieszkane głównie przez Turków.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-17 19:06:20